Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

13/1/2009 - Indie - Uwolnić od ubóstwa
Zdjęcie artykułu -INDIE – UWOLNIć OD UBÓSTWA
(ANS – Kalkuta) – Matka Teresa była tą, która dodała otuchy panu Mathew Thaiparambilowi, salezjaninowi koadiutorowi, odpowiedzialnemu za “Don Bosco Self Employment Research Institute (DBSERI)” w Kalkucie, w pracy, jakiej się podjął. Sam pan Thaiparambil przedstawił działalność Centrum w czasie Kongresu na temat: “System Prewencyjny a Prawa Człowieka”.

DBSERI, powstała w 1978 roku, jest jedną najważniejszych instytucji wychowawczych w mieście Kalkuta. Duże zapotrzebowanie ze strony młodych, którzy porzucili szkołę i potrzebowali wejść w świat pracy, popchnęło salezjanów do pomyślenia o jakiejś skutecznej odpowiedzi; obecnie 550 ludzi młodych uczęszcza na dwuletnie kursy szkoleniowe.

Cykl edukacyjny, zaproponowany przez DBSERI, przyczynił się do stworzenia kółka mistrzowskiego, które powołało do życia przeszło sto mikro-przedsiębiorstw, które pozwalają młodzieży znaleźć pracę. Sukces, jaki odniósł instytut, znajduje swoje korzenie w przekonaniu, że wszyscy młodzi, zwłaszcza ci najsłabsi, muszą mieć możliwość cieszenia się własnymi prawami w społeczństwie, by w ten sposób wnieść swój wkład w rozwój i pomyślność kraju.

“Dwa lata przed swoją śmiercią Matka Teresa przybyła tutaj, aby zobaczyć nasze Centrum, chciała zrozumieć to, co robimy” – opowiada pan Thaiparambil. “To był pierwszy i ostatni raz, jak tu była. Zaprowadziłem ją do klas i kiedy widziała, jak w jednej czy drugiej sali młodzi siedzieli na ziemi i wykonywali swoje prace, wykrzyknęła: “Ale tutaj są także dziewczęta!”. A ja jej odpowiedziałem: “Przypominasz sobie, jak pewnego dnia powiedziałaś mi, że nie możemy pracować tylko na rzecz chłopców? “. Wtedy rozpłakała się, spojrzała na mnie, i powiedziała do mnie: ‘Mathew, uczyniłeś wielką rzecz, wprowadziłeś zmianę w metodzie waszej pracy, niech Bóg cię błogosławi!’”.

Projekt DBSERI, którego “sercem” jest “wzmocnić” zaufanie w ludziach młodych, ich prawa, zdolność do konfrontacji i dialogu z innymi, przewiduje specyficzny program, gdy chodzi o dziewczęta. W Indiach, jak w wielu innych krajach, kobiecie trudno wybić się w społeczeństwie, jako że jeszcze bardzo często tradycyjna kultura wyznacza jej rolę o bardzo ograniczonej autonomii; to przekonanie jest powszechne zwłaszcza na najbiedniejszych obszarach.

“Kalkuta, wychowanie dla życia” – to tytuł filmu w wersji video, który towarzyszył prezentacji pana Mathew Thaiparambila. Film, wyprodukowany przez Missioni Don Bosco – Media Centre z Turynu, jest dostępny na platformie www.donbosco-humanrights.org

Opublikowano 13/01/2009

 

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca