Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

11/12/2015 - Włochy - Dzieci ulicy i dialog międzyreligijny
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – DZIECI ULICY I DIALOG MIęDZYRELIGIJNY

(ANS – Cagliari) – Sytuacja dzieci ulicy i stosunek Kościoła do innych religii znalazły się w centrum spotkania, jakie ostatnio odbyło się w Cagliari, na Sardynii, w ramach cyklu „Szkoła globalna”. Jak się szacuje, dzisiaj w świecie jest ich od 100 do 150 milionów dzieci ulicy, a jest bardzo prawdopodobne, że ich liczba wzrasta z powodu ogólnego zwiększenia się liczby mieszkańców świata i urbanizacji.  

Te obliczenia są przybliżone, ponieważ dzieci ulicy wymykają się statystykom, spisom, instytucjom i bardzo częste są wykluczone z programów i polityki państw. Większość badań, ukierunkowanych na określenie globalnego rozmiaru tego zjawiska, nie stanowi nic innego, jak tylko kalkulacji, które się jeszcze bardziej komplikują z powodu braku konsensusu międzynarodowego co do odpowiedniego zdefiniowania dziecka ulicy. 

Ta najbardziej powszechnie stosowana definicja (UNICEF) określa terminem „street children” nieletnich, dla których ulica jest domem i/lub głównym źródłem utrzymania, a którzy nie są odpowiednio chronieni lub otoczeni opieką. Ta definicja obejmuje  „street-working children”, dzieci, które żyją na ulicy, ale mają rodzinę lub dom, oraz „street-living children”, dzieci, które nic nie mają. Najnowsza definicja uważa za dzieci ulicy te, dla których ulica stanowi punkt odniesienia i odgrywa główną rolę w ich życiu. 

Zjawisko dzieci ulicy jest przeważnie zjawiskiem związanym z miastem i często się myśli, że jest charakterystyczne dla wielkich miast krajów rozwijających się. Natomiast jest plagą, która przybiera coraz większe rozmiary, dla uprzemysłowionego świata, przede wszystkim z powodu procesów migracyjnych. Natomiast temat dialogu międzyreligijnego omówił ks. Guido Errico, salezjanin, krajowy delegat ds. animacji misyjnej, odnosząc się do różnych tekstów dotyczących prawa cywilnego we Włoszech oraz przemówienia, jakie papież Franciszek wygłosił w Sri Lance w czasie spotkania międzyreligijnego i ekumenicznego z przedstawicielami czterech największych religii: buddyzmu, hinduizmu, islamu i chrześcijaństwa.

W czasie Soboru Watykańskiego II Kościół katolicki wyraził swój głęboki i trwały szacunek względem innych religii: “Kościół katolicki nic nie odrzuca z tego, co w religiach owych prawdziwe jest i święte. Ze szczerym szacunkiem odnosi się do owych sposobów działania i życia, do owych nakazów i doktryn”. Papież Franciszek potwierdził te słowa i przeogromne pragnienie międzyreligijnego dialogu: “Mam nadzieję, że współpraca międzyreligijna i ekumeniczna ukaże, że mężczyźni i kobiety nie muszą  porzucać swojej tożsamości, czy to etnicznej czy też religijnej”. 

Opublikowano 11/12/2015   

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca