Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

26/11/2015 - Stany Zjednoczone - Salezjanie w walce z głodem
Zdjęcie artykułu -STANY ZJEDNOCZONE – SALEZJANIE W WALCE Z GłODEM

(ANS – New Rochelle) – Jak podaje FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa), ponad 793 milionów osób na całym świecie cierpi z powodu głodu każdego dnia. A według Światowego Programu Żywieniowego i Narodów Zjednoczonych, 2 miliardy osób nie spożywają witamin i minerałów, które są niezbędne do zdrowego życia. W obliczu tej sytuacji salezjanie angażują się w ramach licznych projektów żywnościowych, zaspakajając głód dzieci i młodzieży w swoich dziełach oraz promując edukację rolniczą i wspierając rozwój systemów zrównoważonego żywienia.

Poprzez szkoły, ośrodki kształcenia zawodowego, ośrodki młodzieżowe, domy dla dzieci i młodzieży zagrożonej salezjanie znajdują się na pierwszej linii walki z głodem. A poza tym, żyjąc w tych samych wspólnotach, w których pracują, znajdują się w dogodnej sytuacji, aby zadbać o to, by pomoc żywnościowa rzeczywiście trafiła do tych osób, które tego najbardziej potrzebują.

Salezjańskie programy żywnościowe przewidują dostarczenie pożywienia uczniom w czasie nauki szkolnej, co zachęca także rodziców do posłania tam swoich dzieci. “Jedzenie, jakie dzieci otrzymują w szkołach salezjańskich, może być także jedynym posiłkiem dziecka w ciągu dnia. To jedzenie nie tylko ich zachęca do uczęszczania do szkoły, ale także pozwala im skupić się nauce, której potrzebują, bo nie muszą się martwić, gdzie znajdą następny posiłek. A przecież żadne dziecko nie może się uczyć z pustym żołądkiem” – mówi ks. Mark Hyde, odpowiedzialny za “Salesian Missions”, Salezjańską Prokurę Misyjną w New Rochelle.

Owocem tych programów jest to, że dzieci są zdrowe, przybierają na wadze, mniej chorują i mogą w lepszy sposób skupić się nauce. A poza tym, nauczyciele odnotowują lepszą frekwencję, mniej nieobecności uczniów i zwiększenie liczby zapisów do szkół.

Wiele salezjańskich programów, realizowanych w różnych krajach świata, jest ukierunkowanych także na rozwój sytemów zrównoważonego żywienia i edukację rolniczą.

By podać tu niektóre przykłady: salezjańska szkoła “Don Bosco” w Kep, w Kambodży, założyła gospodarstwo, aby w lepszy sposób zaspokoić potrzeby ubogich i potrzebujących dzieci z regionu.

Agro-edukacyjny kompleks “Don Bosco” w Sulcorna, w stanie Goa, w Indiach, stanowi pierwszą szkołę rolniczą w tej okolicy. Od lipca ma do dyspozycji 110 akrów urodzajnej ziemi, na której praktykują uczniowie, a w czasie czteroletniego cyklu nauczania kładzie się także nacisk na rolnictwo biologiczne. 

Także austriacka organizacja pozarządowa “Jugend Eine Welt” zaplanowała swój drugi projekt rolniczy w gminie Moatize, w Mozambiku, którego celem jest przeprowadzenie szkolenia dla 1000 rodzin z 7 społeczności wiejskich, wprowadzając je w najnowsze innowacje technologiczne w zakresie rolnictwa i hodowli zwierząt.

Opublikowano 26/11/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca