Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

19/5/2015 - Malta - Relikwia Księdza Bosko odwiedza wszystkie domy salezjańskie
Zdjęcie artykułu -MALTA – RELIKWIA KSIęDZA BOSKO ODWIEDZA WSZYSTKIE DOMY SALEZJAńSKIE

(ANS – Sliema)– W dniach 14-17 maja, w ramach obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko relikwia Księdza Bosko przebywała na Malcie, odwiedzając każde miejsce, w którym byli obecni lub są obecni salezjanie. Synowie Księdza Bosko angażują się z i dla młodzieży maltańskiej od początku XX wieku, czyniąc to poprzez ośrodki młodzieżowe i wspólnoty, w których prowadzona jest różnorodna działalność.

Relikwia zaczęła swoją peregrynację od Isla, gdzie miało miejsce nabożeństwo dla dzieci, procesja i Msza św. w kościele pw. św. Filipa, którą animowali salezjanie. Potem została przewieziona do innych parafii, a wśród nich do tych znajdujących się w Had-Dingli, Luqa i San Giuliano. Jeden z najbardziej znaczących momentów miał miejsce w Qormi, w kościele pw. św. Sebastiana, w którym arcybiskup Malty Charles Scicluna przewodniczył uroczystej Eucharystii. Był także obecny prezydent Malty, pan Louise Coleiro Preca, i liczni przedstawiciele władz.

Następnie urna, mieszcząca cenną relikwię Księdza Bosko, dotarła do dwóch salezjańskich ośrodków młodzieżowych w Dingli i Sliema, gdzie miała miejsce modlitwa z udziałem animatorów poszczególnych ośrodków młodzieżowych, w czasie której młodzi odnowili swoje zaangażowanie na rzecz posłannictwa Księdza Bosko. Potem hołd relikwii złożyli także uczniowie szkół salezjańskich “St. Patrick” i “Savio College” i została uczczona typowym salezjańskim świętem młodzieżowym.

A poza tym, peregrynacja relikwii w tym miejscu została ubogacona dwoma ceremoniami otwarcia: oficjalnej inauguracji salezjańskiej kapelanii w “Malta College of Arts, Science and Technology” (MCAST), powierzonej salezjanom z początkiem tego roku, i ośrodka “Dar Mamma Margherita” w Sliema, domu dla młodych przeżywających trudności.

Bardzo wzruszającym momentem było nabożeństwo przygotowane przez osadzonych z zakładu karnego “Corradino”. Obecność więźniów, relikwia i salezjanie – wszystko to na nowo przywołało bliskość Księdza Bosko, jaką ten okazywał młodym osadzonym swoich czasów. 

W ostatnim z czterech dni pobytu relikwia przebywała w mieście Gozo, gdzie, po powitaniu przez biskupa miasta, została przewieziona do ośrodka młodzieżowego w Rabat, a następnie wystawiona do publicznej czci w Sanktuarium Narodowym “Ta' Pinu” w Gharb, gdzie została także odprawiona Msza św. w obecności urny.

Opublikowano 19/05/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca