Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

24/4/2015 - Lesotho - Młodzież salezjańska mówi “nie” ksenofobii
Zdjęcie artykułu -LESOTHO – MłODZIEż SALEZJAńSKA MÓWI “NIE” KSENOFOBII
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Maseru) – Młodzi, którzy uczęszczają do ośrodków salezjańskich w Maseru, w Lesotho, napisali to na zwykłej kartce papieru, czyniąc to w sposób prosty i bezpośredni, charakterystyczny dla tych, którzy wiedzą, że mówią o czymś, co powinno być oczywiste: “NIE dla ksenofobii”. A jednak to, co oni wyrazili tak jasno, wydaje się być dzisiaj zapomniane po trochu na całym świecie. 

Gian Francesco Romano

Nie chodzi tu o żaden idealizm i pobożne życzenia. Młodzi z Maseru dobrze wiedzą, o czym mówią, ponieważ od tygodnia graniczny obszar Republiki Południowej Afryki – kraju tęczy, który doświadczył na sobie hańby apartheidu –jest ogarnięty przemocą i konfliktami, w których główną rolę odgrywają młodzi z Południowej Afryki, którzy atakują mniejszościowe grupy imigrantów obecnych w tym kraju. Tylko w ubiegłych tygodniach w atakach przeciwko imigrantom w Durban i na przedmieściach Johannesburga zostało zabitych 6 osób.

Celem ataków były często sklepy i punkty handlowe cudzoziemców, symbolizujące obcokrajowca, “który zabiera pracę”. Wielu imigrantów z pobliskich krajów, takich jak Zimbabwe, Mozambik, Malawi i Lesotho, musiało poprosić o ochronę policji, a tysiące wyjeżdża, także na prośbę swoich krajów. “Tropią nas jak psy” – stwierdzili niektórzy z obywateli Malawi, którzy uciekli przed przemocą.

Według Ośrodka ds. migracji w Afryce Uniwersytetu w Witwatersrand, od 2008 roku w kraju zostało zabitych ponad 350 obcokrajowców, a większość tych zbrodni pozostała bezkarna.

Ale ksenofobia w tych dniach wyraźnie daje znać o sobie także bardziej na północ, u góry afrykańskiego kontynentu, gdzie Unia Europejska i wiele krajów Starego Kontynentu, pomimo licznych oświadczeń i deklaracji, ma zamiar, jak się wydaje, jedynie stosować blokadę statków: niszcząc łodzie przed ich wypłynięciem na morze, bardziej inwestując i zwiększając wydatki na patrolowanie wybrzeży...

Jednakże to, co jest kluczowe, gdy chodzi o przyjęcie tych, którzy uciekają z krajów ogarniętych wojną i nieludzkich warunków życia, pozostaje bez rozwiązania. Dodatkowo jeszcze są i tacy, którzy już odpowiedzieli, że nie są w stanie dalej pzyjmować imigrantów.

“Bardziej mam poczucie wstydu niż oburzenia! Doprawdy wstyd mi zalewa twarz. Europa zdradza całą swoją historię, całą swoją kulturę, otwarcie i gościnność, które były wielkimi wartościami dla obszaru Śródziemnomorskiego” – oświadczył Enzo Bianchi, przełożony Wspólnoty z Bose w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.

Opublikowano 24/04/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca