Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

14/11/2014 - Liberia - Ostatnie wiadomości z Monrovii
Zdjęcie artykułu -LIBERIA – OSTATNIE WIADOMOśCI Z MONROVII

(ANS – Monrovia) – Kampania uwrażliwienia, informacji i prewencji, mająca zapobiec szerzeniu się zakażeń wirusem ebola, wydaje owoce, jeśli przyjmiemy, że w ostatnich dniach liczba odnotowanych przypadków zakażeń lekko się zmniejszyła, a przynajmniej tak jest w Liberii. Jakkolwiek, sytuacja jest nadal bardzo poważna. 

ks. Nicola Ciarapica, SDB

Kilka dni temu parafia salezjańska w dzielnicy Matadi straciła jedną ze swoich członkiń, panią, która przyjęła do swojego domu przyjaciółkę, która poprosiła ją o pomoc, bo nie czuła się zbyt dobrze, ale ta nie powiedziała jej, że przeszła gorączkę krwotoczną. Zmarły obie i w to ciągu kilku dni. Teraz nie tylko jej rodzina jest odizolowana, ale także cała wspólnota i dzielnica znajduje się pod obserwacją.

Dzięki pomocy materialnej dobroczyńców, a wśród nich Przełożonego Generalnego, do chwili obecnej salezjanie i młodzież mogli odwiedzić w domach przeszło 5 tys. osób z dzielnicy, nie tylko informując je i przekazując środki zapobiegawcze, ale także rozdając 500 worków ryżu oraz 5 tys. litrów oliwy rodzinom i wspólnotom, które zostały odizolowane czy przechodzą kwarantannę, jak również rodzinom najbardziej potrzebującym.

Zaczyna być odczuwany skutek pomocy państw zachodnich (Francja zajmie się Gwineą, Anglia – Sierra Leone, a Stany Zjednoczone – Liberią). Powstaje więcej ośrodków dla osób zarażonych i przygotowywane są nowe łóżka. Niestety, jest ich zbyt mało, a przede wszystkim brakuje lekarzy, pracowników sanitarnych, jak również odpowiedniego wyposażenia w tym ośrodkach.

Według danych z 2012 roku, w Hiszpanii było 370 lekarzy na 100 tysiące mieszkańców, w USA – 245, w Gwinei – średnio nieco więcej niż dwóch, w Librerii – nieco więcej niż jeden, a w Gwinei – 1. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że Liberia potrzebuje ok. 3 tys. łóżek na leczenie eboli, podczas gdy jest ich obecnie 620. A poza tym, potrzebne jest obecnie dobre przygotowanie w przypadku tych, którzy pełnią służbę sanitarną, gdy chodzi zapobieganie i kontrolowanie zakażeń. Potrzebne są ośrodka specjalistyczne, które umożliwią wczesne rozeznanie, izolację, postępowanie w przypadku zakażenia, m.in. bezpieczne zajmowanie się płynami i ciałami ofiar, opiekę psychologiczną nad tymi, którzy przeżyli ebolę, i ich krewnymi. 

Kościół znajduje się na pierwszej linii tego frontu, zapewniając pracowników medycznych i sanitarnych w swoich siedmiu ośrodkach medycznych, nie ustając w staraniach, aby jak najprędzej można było otworzyć szpital katolicki, który został zamknięty w lipcu, dostarczając mu potrzebne materiały i odpowiednie narzędzia.

W miesiącu październiku parafia salezjańska odnotowała wielką liczbę osób przystępujących do sakramentów. We Mszy św. porannej uczestniczy teraz ponad 100 osób; po niej wystawia się Najświętszy Sakrament do adoracji. W modlitwie różańcowej każdego wieczoru uczestniczy około 150 wiernych.

Opublikowano 14/11/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca