Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

14/10/2014 - Włochy - Przyjęcie imigrantów: powstaje “Don Bosco Island”
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – PRZYJęCIE IMIGRANTÓW: POWSTAJE “DON BOSCO ISLAND”

(ANS – Katania) – W dniu jutrzejszym, w środę 15 października w Katanii powstanie stowarzyszenie tymczasowych przedsięwzięć “Don Bosco Island”, które było bardzo potrzebne, a które zostanie założone przez trzy organizacje Rodziny Salezjańskiej: “Salesiani per il Sociale” (Federację SCS/CNOS), NGO VIDES i VIS, by przyjąć i odpowiedzieć na problem migracji, który dotyczy nie tylko sycylijskich wybrzeży, ale całych Włoch.

„Salesiani per il Sociale”, VIDES i VIS podjęły w ubiegłych miesiącach refleksję i omawiały plany związane z przyjęciem imigrantów, którzy przybijają do sycylijskich brzegów. Powołując “Don Bosco Island”, chce się zrealizować całościowy program, który zakłada dwa poziomy: pierwsze przyjęcie na obszarze przybycia imigrantów – na Sycylii, a następnie drugi etap: przyjęcie do różnych ośrodków na terenie całego kraju.

“To, co powołujemy teraz do życia, stanowi kontynuację tego, co już działa. Od dawna podejmujemy działania związane z przyjęciem imigrantów, zwłaszcza nieletnich cudzoziemców bez opieki, do „domów rodzinnych”, prowadzonych przez Federację SCS; liczne nasze ośrodki współpracują z innymi jednostkami w różnych miejscach Sycylii. Powstanie “Don Bosco Island” chce być pierwszym krokiem do stworzenia sieci pomocy, która obejmie całą Rodzinę Salezjańską obecną we Włoszech” – mówi ks. Giovanni D’Andrea, prezes Salesiani per il Sociale.

“Życie Ewangelią po chrześcijańsku oznacza przyjęcie cudzoziemca, co stanowi wielki gest miłosierdzia i solidarności, właśnie tak, jak tego nas uczyli Ksiądz Bosko i Matka Mazzarello” – stwierdziła siostra Giovanna Montagnoli, dyrektor generalna VIDES Italia.

“U podstaw tych nowych inicjatyw stoi świadomość, że nowe rzeczywistości naszego czasu wymuszają stworzenie nowych wzorców działania. Trzeba coraz bardziej podchodzić do problemu w sposób zintegrowany i w sieci” – oświadczył Nico Lotta, prezes VIS.

W Centrum “Don Bosco della Plaia” w Katanii powstanie, zaraz po porozumieniu z kwesturą w Katanii, ośrodek pierwszego przyjęcia imigrantów w stylu “salezjańskim”, a więc znaczonego serdecznością, gościnnością, działaniem prewencyjnym, uwagą, obecnością i towarzyszeniem. Ośrodek będzie mógł przyjąć od 50 do 80 imigrantów, którzy będą mogli tam przebywać od 90 do 120 dni, mając zapewnioną opieką lekarską i pomoc w procedurach dotyczących pobytu. Przyjęte osoby będą mogły uczestniczyć w kursach języka włoskiego, kultury włoskiej, informatyki i obywatelstwa, a także będzie się im towarzyszyć w procesie określenia i wypracownia indywidualnego programu migracyjnego.

Oprócz “Comunità di accoglienza alla Plaia” w Katanii powstanie także Ośrodek “Don Bosco per i giovani del mondo”: symboliczne miejsce, rodzaj integracyjnej “cytadeli”, gdzie salezjańskie stowarzyszenia, środowiska szkolne i kształcenia zawodowego będą mogły organizować spotkania, święta, dyskusje i konfrontacje dotyczące tematów i kwestii związanych z globalizacją i integracją.

Opublikowano 14/10/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca