Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

9/10/2014 - Dom Generalny - Przełożony Generalny spotyka się z młodzieżą Kosowa
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – PRZEłOżONY GENERALNY SPOTYKA SIę Z MłODZIEżą KOSOWA

(ANS – Gjilan) – W jednej ze swoich pierwszych podróży do Europy Przełożony Generalny, ks. Ángel Fernández Artime, odwiedził niedawno Albanię i Kosowo, gdzie Zgromadzenie salezjańskie, począwszy od roku 1992, podwaja swoje wysiłki w celu ożywienia charyzmatu Księdza Bosko. Salezjanie z Gjilan z wdzięcznością wspominają to spotkanie.

Przełożony Generalny przybył do Gjilan w dniu 2 października, rano; był to także dzień jego imienin. W sali tetralnej zgromadziło się ponad 300 osób, biorąc udział w trzech ważnych wydarzeniach: otwarciu szkoły, która w tym roku rozpoczęła swoją działalność z pierwszymi 52 uczniami; oficjalnym otwarciu obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko oraz spotkaniu poświęconemu wychowaniu.

Przełożony Generalny, nawiązując do słów, jakie w swoim przemówieniu powitalnym zawarł burmistrz, dr Luftim Haziri, pod adresem wszystkich skierował słowa otuchy: uczniów, animatorów, rodziców i personelu szkoły, zachęcając ich do połączenia sił, ponieważ od edukacji zależy dobro młodzieży i społeczeństwa.

“Zwłaszcza ludziom młodym przypomniał o zasadzie bardzo drogiej tradycji salezjańskiej – mówi ks. Oreste Valle z placówki w Gjilan – a mianowicie o tym, że mają rozum, serce i takie zdolności, które mogą zapewnić im prawidłowy rozwój i pobudzić do zaangażowania na rzecz dobra innych. I podkreślił przy tym ich “pionierską” rolę w szkole, jako odpowiedzialnych za budowanie dobrej tradycji z myślą o tych, którzy przyjdą po nich”.

Następnie Przełożony Generalny zwiedził pomieszczenia dzieła, zwrócił uwagę na rozległość przestrzeni i zalecił bezpośrednią obecność salezjańskiego personelu wśród młodzieży, by można było dobrze kierować tym dziełem już od samych jego początków. Przy tej okazji długo rozmawiał z ks. Lushem Gjiergjem, wikariuszem diecezji Prisztina i wielkim osobistym przyjacielem Matki Teresy.

Po południu miało miejsce spotkanie z osobami, które w sposób szczególny czują się związani z życiem i dziełem salezjańskim: przedstawicielami uczniów, nauczycieli, współpracowników, a przede wszystkim tymi młodymi, który “dobrowolnie, chcąc zaspokoić swoje własne pragnienie, w wolnym czasie uczęszczają do oratorium”. Z nimi Przełożony Generalny rozmawiał o protagonizmie młodzieżowym, a także – zannagażowaniu na rzecz innych i powadze, z jaką powinni kłaść solidne podstawy pod dzieło, które musi się rozwijać zgodnie z charyzmatem Księdza Bosko.

Na koniec Przełożony Generalny wyraził swoje zadowolenie z pozytywnych rezultatów, jakie można odnotować na polu posłannictwa wychowawczego, właściwego dla salezjanów, zwłaszcza gdy chodzi o oratorium i szkołę.

Opublikowano 09/10/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca