Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

8/8/2014 - Dom Generalny –Przełożony Generalny powtarza apel Papieża dotyczący chrześcijan z północnego Iraku
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY –PRZEłOżONY GENERALNY POWTARZA APEL PAPIEżA DOTYCZąCY CHRZEśCIJAN Z PÓłNOCNEGO IRAKU

(ANS – Rzym) – W obliczu przemocy, jakiej doświadczają chrześcijanie z północnego Iraku, w dniu wczorajszym, 7 sierpnia, papież Franciszek skierował apel, prosząc o modlitwę i pomoc, aby “położyć kres trwającej tragedii humanitarnej”. Do tego apelu przyłączył się ks. Ángel Fernández Artime, który prosił, “abyśmy pamiętali o naszych braciach i naszych siostrach ze wspólnot chrześcijańskich w północnym Iraku”.

To, co się dzieje w północnym Iraku, można określić mianem prawdziwego „exodusu”: około 100 tysięcy chrześcijan ucieka przed przemocą. W środę wieczorem, 6 sierpnia, oddziały dżihadystów zdobyły miasto Karakosz, główne miasto chrześcijańskie w Iraku, które znajduje się między miastami Mosul i Erbil, stolicą regionu kurdyjskiego. To miasto, liczące normalnie ok. 50 tysięcy mieszkańcow, od pewnego czasu przyjmuje także uchodźców chrześcijańskich, którzy uciekają z Mosulu. W dalszej kolejności zostały zajęte również pobliskie miasta: Tal Kaif, Bartella i Karemlesz.

“Kościoły zostały zajęte, krzyże zostały usunięte. 100 tys. uchodźców chrześcijańskich uciekło, nie zabierajac ze sobą niczego, oprócz odzienia, które mieli na sobie; niektórzy uczynili to pieszo, aby dotrzeć do regionu Kurdystanu” – poinformował wczoraj patriarcha chaledejski Kirkuku – abp Louis Sako.

“Sytuacja wyrzuconych chrześcijan jest rozpaczliwa, ponieważ w Arbil, stolicy irakijskiego Kurdystanu, nie chciano ich przyjąć, ponieważ nie wiedzą, jak przyjąć tyle tysięcy ludzi” – oświadcza kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

W obliczu tej strasznej rzeczywistości sam papież Franciszek ponownie zapewnił “o swojej bliskości duchowej z tymi wszystkimi, którzy przechodzą te bolesne doświadczenia, prosząc, aby w całym Kościele “była zanoszona zgodna modlitwa, aby wyprosić u Ducha Świętego dar pokoju”.

Papież zaapelował także do społeczności międzynarodowej “o ochronę pokrzywdzonych lub zagrożonych przemocą i zapewnienie niezbędnej pomocy – zwłaszcza gdy chodzi o najpilniejsze potrzeby – tak licznym uchodźcom, których los zależy od solidarności innych”.   

Także dzisiaj Przełożony Generalny dołączył się do tego apelu, “prosząc wszystkich o zjednoczenie się w modlitwie z Papieżem, i pamięć o naszych braciach i siostrach ze wspólnot chrześcijańskich w północnym Iraku, bo nasze braterstwo i solidarność są bardzo ważne dla nich, jak również wychowanie do tolerancji, uwzględniające to, co jest odmienne, aby budować ludzkość bardziej ewangeliczną i bardziej sprawiedliwą”.

Opublikowano 08/08/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca