Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

5/8/2014 - Dom Generalny - 5 sierpnia 1872 - 5 sierpnia 2014. Śluby CMW
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – 5 SIERPNIA 1872 - 5 SIERPNIA 2014. ŚLUBY CMW

(ANS – Rzym) – W tych godzinach na Mornese są składane śluby zakonne przez nowe Córki Maryi Wspomożycielki (CMW). Uroczystości przewodniczy sam ks. Ángel Fernández Artime, Przełożony Generalny Salezjanów, który w ten sposób stara się naśladować Ks. Bosko, który w dniu 5 sierpnia 1872 r. uczestniczył w pierwszych ślubach zakonnych Marii Dominiki Mazzarello i jej 10 towarzyszek. Jest to także data powstania nowego Instytutu. Ale jeśli dzisiaj dzień 5 sierpnia jest całkowicie tradycyjny, w tamtym czasie jego wybór był dość oryginalny…

Ks. Bosko udał się do Mornese 11 razy w latach 1864 – 1878, a w 1872 r. miała miejsce jego szósta wizyta. Kończyła się budowa Kolegium, ale brakowało jeszcze domu dla proboszcza, stąd też ks. Pestarino musiał zamieszkać w „Domu Niepokalanej”, który służył jako tymczasowe probostwo dla ks. Valle. Córki Niepokalanej, które dotąd przebywały w „Domu Niepokalanej” – prowadząc mały internat dla osieroconych dziewcząt i warsztat krawiecki dla miejscowych dziewcząt – po tym tymczasowym pobycie w tym domu przeniosły się definitywnie do Kolegium, gdzie przybyły z jedwabnikami wieczorem w dniu 23 maja 1872 r.

Diecezja Acqui była bez biskupa po śmierci bpa Contratto, która nastąpiła w 1867 r. W Epifanię 1872 r. przybył nowy biskup diecezji – bp Sciandra, który jednak nie otrzymał placet ze strony rządu. W tej sytuacji, kiedy w czerwcu 1872 r. bp  Sciandra zachorował na zapalenie płuc, nie mogąc korzystać z dóbr diecezji z tej racji, zdecydowal się spędzić lato w Mornese, gdzie dobiegała końca budowa Kolegium i gdzie panował zdrowy klimat.

W międzyczasie ks. Bosko i ks. Pestarino stwierdzili, że nadszedł czas, aby zrealizować projekt związany z założeniem nowego Instytutu sióstr: “Córek Maryi Wspomożycielki”. Córki Niepokalanej, które były otoczone szczególną opieką, zostały powiadomione, że w dniu 3 sierpnia rozpoczną się rekolekcje, a potem te z nich, które przeszły drogę formacyjną, będą mogły w dniu 8 sierpnia złożyć pierwsze śluby zakonne w nowym Instytucie.

Jednakże ks. Bosko powiadomił bpa Sciandrę, że nie będzie mógł przybyć w dniu 8 sierpnia, tak więc śluby zakonne miały być złożone na ręce biskupa. Jakkolwiek, ponaglony przez samego biskupa, przybył jednak do Mornese w dniu 4 sierpnia wieczorem, i z tej racji, że nie mógł się zatrzymać na dłużej, ustalono, że śluby odbędą się w dniu 5 sierpnia, rano. I tak się stało, wieczorem Ks. Bosko mógł już powrócić do Turynu, by podjąć swoje obowiązki.

Warto podkreślić, że Maria Mazzarello i towarzyszki przeżyły pogodnie to wydarzenie, które łączyło się z wdzianiem nowego stroju zakonnego i przyjęciem nowego stylu życia. We wszystkich tych wydarzeniach i wielu decyzjach uczestniczył także Ksiądz Bosko.  

Opublikowano 05/08/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca