Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

19/3/2014 - RMG - KG27: Spotkanie DBN poświęcone PDO
Zdjęcie artykułu -RMG – KG27: SPOTKANIE DBN POśWIęCONE PDO
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

Dom Generalny – KG27: Spotkanie DBN poświęcone PDO

(ANS – Rzym) – Sobotniego popołudnia, 15 marca, prawie 70 inspektorów, którzy biorą udział w Kapitule Generalnej 27, wzięło udział w spotkaniu “Don Bosco Network” (DBN), w czasie którego omawiano przede wszystkim kwestię podniesienia kompetencji (capacity building) Biur Planowania i Rozwoju (PDO) i działań związanych rzecznictwem, jakie są realizowane przez Rodzinę Salezjańską.

Spotkanie zostało zorganizowane przez DBN, Radę Generalną i Międzynarodowy Wolontariat na rzecz Rozwoju (VIS). Oprócz członków KG 27 – zwłaszcza z regionów Afryka-Madagaskar, InterAmeryka oraz Azja Wschodnia-Oceania – byli obecni: z ramienia DBN – prezes, p. Joanna Stożek, sekretarz generalna – p. Katarzyna Dumańska oraz koordynator – p. Wojciech Mroczek; VIS reprezentowali: prezes – Nico Lotta, z-ca prezesa – ks. Guido Errico i kierujący projektami: Ivan Toscano oraz Riccardo Giannotta. Gdy chodzi o Radę Generalną, ta była reprezentowana przez p. Jeana Paula Mullera, ekonoma generalnego, ks. Václava Klementa, radcę ds. misji, i ks. Guillermo Basañesa, radcę Afryki-Madagaskaru. W spotkaniu uczestniczył także Giampaolo Gullotta, reprezentujący Fundację “Don Bosco nel Mondo”.

Po powitaniu wszystkich, p. Stożek przybliżyła działalność i cele DBN, podkreślając znaczenie współpracy bazującej na wspólnym zrozumieniu, woli dzielenia się i wspólnego wzmacniania silnych punktów.

Następnie, pan Mroczek zapoznał uczestników z wynikami styczniowego spotkania Rodziny Salezjańskiej, podczas którego podjęto decyzję, by skoncentrować wspólne wysiłki rzecznicze wokół wzmocnienia młodzieży i ochrony praw dzieci. A w celu pobudzenia do wspólnych działań, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym, przywołał przykłady Mozambiku i Zambii, gdzie salezjanie i Córki Maryi Wspomożycielki byli w stanie wprowadzić pewne korzystne zmiany w polityce krajowej dotyczącej młodzieży.

W 2013 r. wszystkie PDO odpowiedziały na sondaż, jaki przeprowadziły DBN i Rada Generalna. W rezultacie DBN przedstawił ogólny plan dotyczący podniesienia kompetencji PDO, który zakłada: organizację spotkań regionalnych, kursów szkoleniowych dla personelu, platformę on-line służącą wymianie informacji, pozytywną kampanię dotyczącą pozycji i roli PDO w środowisku salezjańskim, zwrócenie uwagi na najbardziej potrzebujące PDO oraz rozwój strategii rzeczniczych na poziomie lokalnym w odniesieniu do PDO.

Jako konkretny przykład wsparcia PDO,  Riccardo Giannotta i Ivan Toscano z VIS przedstawili czteroletni program rozwoju PDO w krajach Afryki, Karaibów i Pacyfiku, którego realizacja ruszyła z początkiem 2014 roku. Celem projektu jest podniesienie kompetencji PDO, wzmocnienie koordynacji i współpracy w regionie oraz zachęcenie do dzielenia się dobrymi praktykami.

Spotkanie było bardzo owocne i otworzyło nowe możliwości  współpracy DBN i salezjańskich inpektorii dla dobra młodych ludzi na całym świecie.

Opublikowano 19/03/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca