Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

13/3/2014 - Dom Generalny - KG27: Posłannictwo na peryferiach
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – KG27: POSłANNICTWO NA PERYFERIACH
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Rzym) – “Papież Franciszek zachęca nas do wyjścia, bez lęku, po to, aby służyć; zachęca do wyjścia poza siebie, dotarcia na peryferie, by służyć cierpiącym, oraz tym, którzy nie są kochani i są zapomniani”. W ten sposób ks. Jorge Crisafulli rozpoczął swoje “słówko na dobranoc” we wtorkowy wieczór, w którym podzielił się swoim doświadczeniem przełożonego Inspektorii Afryki Zachodniej Anglojęzycznej (AFW).

I uściślił: “W czasie naszej czwartej Kapituły inspektorialnej zadecydowaliśmy o podjęciu konkretnych kroków w tym względzie: wprowadzić Kościół na rynek targowy, a Chrystusa do więzień, gdzie liczni ludzie młodzi czekali na Ks. Bosko przez długi okres czasu”.

Inspektoria, która obejmuje Nigerię, Ghanę, Liberię i Sierra Leone, jest młoda (erygowana w 2004 roku), a średni wiek wspóbraci to 33 lata. “W 2004 r. salezjanów afrykańskich było 52, dzisiaj jest ich 122; właściwie stanowią oni 80% wszystkich współbraci. Mamy 16 nowicjuszy, 35 postnowicjuszy, 18 asystentów i 24 studentów teologii, jak również stosunkowo wysoką liczbę salezjanów koadiutorów: na obecną chwilę jest ich 20, większość z nich pochodzi z Afryki”.

Pod względem geograficznym, inspektoria jest rozległa i piękna: tropikalne lasy, plaże i morze koloru szmaragdowej zieleni, sawanny i obszary pustynne. Te cztery kraje, które ją tworzą, są bogate w bogactwa naturalne, którymi, niestety, przez wiele lat źle zarządzano, a przede wszystkim – w zasoby ludzkie: 200 milionów mieszkańców, z których 119 milionów ma poniżej 25 lat! Jest to ziemia urodzajna dla posłannictwa salezjańskiego.

Znaczące jest doświadczenie znajdujące swój wyraz w spowiadaniu i celebracji Eucharystii na rynku. Opowiada ks. Crisafulli: “Przybywamy ok. godz. 10. Siadam i myślę, że chyba nikt nie przerwie swojej pracy, by przyjść się wyspowiadać. A tutaj, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, ludzie zaczynają przychodzić i klękają w tym tropikalnym słońcu Abuji. W międzyczasie przygotowywane jest coś w rodzaju baldachimu, zostaje zainstalowany mały wzmacniacz i zaczyna się Msza św. I pomyślcie... przeszło 200 osób przerywa swoją pracę i bierze udział w celebracji eucharystycznej w normalnym dniu targowym! Po celebracji niektórzy z nich się zbliżają się do mnie i proszą o pobogosławienie ich targowisk”.

Inne doświadczenie jest związane z Freetown, stolicy Sierra Leone, a ściślej więzieniem w Pademba, które, powstałe dla 300 osadzonych, obecnie mieści ich 1.876. „Spotkałem tam pewnego młodego człowieka o imieniu Jan Bosko. Z takim imieniem ty nie powinieneś być tutaj – powiedziałem do niego dobrotliwie, żartując. Mógł być zwolniony za kaucją tylko 20 tys. leones, tj. ok. dwóch dolorów amerykańskich, ale nikt nie wiedział, że tu się znalazł”. Dzisiaj ten Jan Bosko już nie przebywa w więzieniu w Pademba i żyje z innymi młodymi byłymi więźniami, którzy pobierają naukę lub uczą się zawodu.  

Obecnie dyrektor “Don Bosco Fambul”, salezjanin koadiutor Lothar Wagner, w więzieniu w Pademba kieruje budową studni i zbiornika wodnego, stara się zapewnić książki dla biblioteki i prowadzi warsztaty dla osadzonych.

“To jest nasze posłannictwo. Dzięki naszemu wyjściu z ewangelizacją na peryferie staniemy się rzeczywiście tymi, kim mamy być, a krocząc tą drogą, zbierzemy owoce świętości i radości”.

Opublikowano 13/03/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca