Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

16/5/2012 - Hiszpania - Spotkanie Delegatów Inspektorialnych ds. Formacji z Europy
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – SPOTKANIE DELEGATÓW INSPEKTORIALNYCH DS. FORMACJI Z EUROPY
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Barcelona) – Dom w Martí Codolar w Barcelonie, w dniach 9-12 maja gościł uczestników spotkania Delegatów Inspektorialnych ds. Formacji z trzech regionów europejskich. Uczestnicy omawiali procesy formacyjne w odniesieniu do czterech wielkich tematów: powołanie salezjańskie w swoich różnych formach; Projekt Europa; uczuciowość i czystość; życie intelektualne.

Koordynatorem spotkania był Radca Generalny ds. Formacji, ks. Francesco Cereda, któremu towarzyszyli pracownicy Dykasterium, ks. Chrys Saldanha i ks. Horacio López. W całym spotkaniu uczestniczył także Radca regionu Europa Północ – ks. Marek Chrzan, podczas gdy ks. Angel Azurmendi, Inspektor Barcelony, odwiedził uczestników w czwartek, 10 maja.

Spotkanie przebiegało w klimacie wielkiego braterstwa i dzielenia się doświadczeniem.

W pierwszym dniu omawianym tematem było salezjańskie powołanie konsekrowane i jego formy. Na bazie wystąpienia ks. Andrea Bozzolo, Dziekana Ośrodka Studiów Teologicznych w Turynie-Crocetta, zostały pogłębione chrystologiczne i charyzmatyczne podstawy salezjańskiego życia konsekrowanego oraz tożsamość i formacja, charakteryzujące salezjanina kapłana i salezjanina koadiutora. Po popołudniu przedmiotem analizy były zmiany w “Ratio”, dotyczące formacji salezjanów koadiutorów i proponowanego programu ich specyficznej formacji w Turynie. Obrady tego dnia zakończyły się prezentacją niektórych propozycji zgłębiających wcześniej omówione tematy.

Drugi dzień był poświęcony studium formacji w kontekście Projektu Europa, wychodząc od doświadczeń w zakresie interkulturowości we wspólnotach wielokulturowych i międzynarodowych, a kończąc na wspólnotach tradycyjnych, które przyjmują misjonarzy. Przedmiotem debaty i pogłębienia było doświadczenie formacyjne, będące udziałem misjonarzy przebywających w Europie, i poszukiwanie odpowiednich strategii współpracy międzyinspektorialnej na kontynencie. Należną uwagę poświęcono także danym statystycznym związanym ze Zgromadzeniem i Regionami europejskimi, traktując je jako wartościowe narzędzie, pozwalające lepiej zrozumieć aktualne potrzeby.

I na zakończenie, w trzecim dniu były omawiane dwa ostatnie tematy. Co się tyczy formacji do uczuciowości i czystości, punktem wyjścia był list Przełożonego Generalnego, znajdujący się w 408 numerze Dokumentów Rady Generalnej (DRG 408), po czym nastąpiło jego rozwinięcie; zaś na temat formacji intelektualnej swój wykład wygłosił, zresztą bardzo doceniony przez uczestników, ks. Jordi Latorre, dyrektor dzieła Martí Codolar, który mówił na temat: “Jak motywować do formacji intelektualnej”.

W sobotę, 12 maja, Delegaci, którzy jeszcze pozostali w Barcelonie, mogli zwiedzić Bazylikę “Sagrada Familia” Antoniego Gaudí. Najbliższe spotkanie Delegatów Inspektorialnych ds. Formacji z trzech regionów europejskich jest przewidziane nie wcześniej jak na początku przyszłego sześciolecia.

Opublikowano 16/05/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca