Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

12/4/2008 - Dom Generalny - KG26: Końcowe przemówienie Przełożonego Generalnego
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – KG26: KOńCOWE PRZEMÓWIENIE PRZEłOżONEGO GENERALNEGO
(ANS – Rzym) – Ostatnim posiedzeniem tego dopołudnia zakończyła się oficjalnie 26. Kapituła Generalna Salezjanów.

232 salezjanów – kapitulnych, pochodzących ze 129 krajów, zgromadzonych w Wielkiej Auli “Salesianum” wysłuchało z uwagą końcowego przemówienia Przełożonego Generalnego ks. Pascuala Cháveza. Oto pięć punktów przez niego rozwiniętych.

Po krótkim, kronikarskim przypomnieniu przebiegu Kapituły, Przełożony Generalny przedstawił, w ujęciu prorockim, to, czego doświadczyli jej uczestnicy, a zwłaszcza – dokument końcowy, który wkrótce dotrze do wszystkich wspólnot. – “Twierdzę, że dokument końcowy będzie naprawdę dobry i budujący... Należy teraz do każdego Regionu i Inspektorii odpowiednie wyznaczenie linii działania, podjęcie odpowiednich przedsięwzięć, by jak najlepiej odpowiedzieć na konkretne sytuacje i wyzwania”. Ks. Chávez przypomniał, że KG26 przypadła, jak to stwierdził Papież w czasie audiencji prywatnej w dniu 31 marca: “w czasie wielkich przemian społecznych, ekonomicznych, politycznych; znacznych problemów moralnych, kulturalnych i środowiskowych; nie rozwiązanych dotąd konfliktów pomiędzy narodami i państwami”.

Przełożony Generalny wskazał potem na niektóre kryteria lektury tego dokumentu. Pierwszym z nich jest zaproszenie, skierowane do salezjanów, by wyszli od Chrystusa i ks. Bosko: “Potrzebujemy spotkania z Panem, który przyjdzie, aby mówić do naszego serca; który nam pomoże odnaleźć nasze najlepsze siły – te, które tryskają z naszego serca; który przyjdzie... zachęcić nas do podjęcia drogi w imię wierności przymierzu, uporządkowując nasze życie osobiste, wspólnotowe i instytucjonalne, zgodnie z wartościami Ewangelii i charyzmatem Ks. Bosko”.

Drugie kryterium to “misyjność”. Ta jest podyktowana “pasją apostolską, gdy chodzi o zbawienie innych, radością dzielenia się doświadczeniem pełni życia w Chrystusie”. Odnotowując w Zgromadzeniu rosnącą wrażliwość i zatroskanie o świat ludzi z marginesu i trudności młodych, Przełożony Generalny wskazał na nowe obszary – trzecie kryterium odczytania dokumentu końcowego: “Mowa tu o obszarach nie tylko w sensie geograficznym, ale – materialnym, społecznym, kulturalnym i religijnym. Tutaj musimy postępować zgodnie z kryterium, które przewodziło decyzjom ks. Bosko: ‘dać więcej tym, którzy mieli mało’. Jeszcze raz punktem odniesienia w tym względzie jest ks. Bosko, który miał zdolność odczytywania sytuacji społecznej, proponując, z wyobraźnią duszpasterską, wielką, przemieniającą działalność.

Trzecim punktem przemówienia było przedstawienie “Linii działania”, jakie wskazali kapitulni w ramach każdego z pięciu działów tematycznych, a które wskazują, w ujęciu syntetycznym, na zasadnicze priorytety, jakie Zgromadzenie ma zamiar zrealizować w najbliższym sześcioleciu. “Te będą – stwierdził ks. Chávez – konkretnym przesłaniem KG26, uwzględnieniem różnych kontekstów, a także określeniem kryteriów weryfikacji ich oceny”. Powrócił również do “Projektu Europa”, będącego w centrym zainteresowania Kapituły: “Dzisiaj, jak nigdy przedtem, zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza obecność w Europie domaga się przemyślenia. Naszym celem jest – stwierdził, odwołując się także do tego, co powiedział w czasie audiencji generalnej – aby na nowo zaznaczyć obecność salezjańską poprzez większe wejście i skuteczność na tym kontynencie. To oznacza poszukiwanie nowej propozycji ewangelizacji, aby odpowiedzieć na potrzeby duchowe i moralne tych młodych, którzy jawią się po trochu jak pielgrzymi bez przewodników i bez celu”.

Czwarty punkt został poświęcony Ks. Bosko: “Co zrobiłby ks. Bosko dzisiaj? Nie wiemy tego! Ale wiemy, co uczynił wczoraj, tak więc możemy wiedzieć, co robić dzisiaj, jak on, w czasach obecnych. Jest to problem poznania i naśladowania”. I przywołując doświadczenie duszpasterskie ks. Bosko podkreślił jego tożsamość “kapłana-wychowawcy”: “To jest wzorzec, który posiadamy i jesteśmy wezwani do tego, aby odtworzyć w sposób możliwie jak nabardziej wierny!”.

Ks. Chávez kończąc odniósł się do tego “ślubowania miłości apostolskiej”, które złożył ks. Bosko nazajutrz po chorobie, która go dotknęła w lecie 1846 roku: “Moje dzieci, moje życie zawdzięczam wam”. Życzeniem Przełożonego Generalnego jest, aby “młodzi mogli znaleźć w każdym z nas (tak, jak chłopcy z Oratorium znajdowali w ks. Bosko na Valdocco) osoby otwarte, by pójść z nimi, by tworzyć z nimi i dla nich pociągającą i znaczącą obecność wychowawczą, zdolną do wyjścia z propozycją i umiejącą zaangażować; będącą propozycją wpływającą na przemianę kulturalną”.

KS. Chávez podziękował także tym, którzy udzielali się wewnątrz i poza Kapitułą, aby każda strona przebiegu Kapituły, logistyczna i duchowa, mogła być jak najlepsza. Każdy z kapitulnych otrzymał dar od Przełożonego Generalnego – drewnianą figurę Ks. Bosko. 

Gorące i mocne oklaski rozległy się po przemówieniu Przełożonego Generalnego. Potem ks. Francesco Cereda, Kierownik Kapituły, dokonał oficjalnego zamknięcia KG26.

Przemówienie Przełożonego Generalnego znajduje się w dziale KG26 na www.sdb.org

Opublikowano 12/04/2008

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca