Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

14/12/2012 - Wielka Brytania - PE: Przyjąć i towarzyszyć misjonarzom
Zdjęcie artykułu -WIELKA BRYTANIA – PE: PRZYJąć I TOWARZYSZYć MISJONARZOM
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Bollington) – Pod kierunkiem ks. Kierana Andersona, Radcy inspektorialnego ds. Formacji, i ks. Tony’ego Fernandesa, z Komisji inspektorialnej ds. Formacji, w dniach 7-9 grudnia w “Savio House” w Bollington odbyło się spotkanie małej grupy salezjanów pochodzących z Indii, Wietnamu, Polski i Słowacji, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii w ramach Projektu Europa. Była to okazja, aby zastanowić się i podzielić doświadczeniem związnym z ich pobytem w Inspektorii Wielkiej Brytanii, a jednocześnie – lepiej się poznać.

Szczególnie ważnym pod względem strategicznym okazało się w ostatnich latach towarzyszenie misjonarzom w krajach, do których zostali skierowani; dotyczy to także salezjanów, którzy przybyli w ramach Projektu Europa. Najważniejsze wyzwania, gdy chodzi o większą wierność powołaniu i skuteczność duszpasterską, są związane z przyjęciem, włączeniem i towarzyszeniem tym, którzy pochodzą z innych kontekstów społecznych, kulturowych i religijnych innych kontynentów, a w pewnych przypadkach – także z różnych krajów tego samego obszaru geograficznego. Istotnie, to zainteresowanie jest także jednym z kryteriów, które charakteryzują Projekt Europa, którego drugim z kluczowych zadań jest właśnie wysłanie misjonarzy.

Aby stawić czoła temu wyzwaniu, Inspektoria Wielkiej Brytanii pomyślała o procesie stopniowego włączania misjonarzy w inicjatywy, których celem jest inkulturacja i integracja misjonarzy.

W sobotę, 8 grudnia, grupa udała się do Liverpoolu, gdzie ks. Michael Duggan, ze wspólnoty w Bootle, mówił o historii obecności i misji salezjańskiej w szkołach i parafiach hrabstwa Merseyside.

Po zwiedzeniu miasta i nowoczesnej katedry katolickiej, uczestniczyli we Mszy św. parafialnej z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, której przewodniczył ks. Inspektor Martin Coyle, a który poinformował także zgromadzonych wiernych o obecności salezjanów misjonarzy w związku z Projektem Europa.

Inspektoria Wielkiej Brytanii, w porozumieniu z innymi inspektoriami Europy, przygotowuje się do przyjęcia na określony czas młodych salezjanów na asystencję w celu nauki języka angielskiego i odbycia praktyki duszpasterskiej; jest to także sposób wzajemnej wymiany w celu wzmocnienia więzi między różnymi środowiskami salezjańskimi Europy.

Kolejną inicjatywą, jaka została podjęta przez Inspektorię Wielkiej Brytanii, jest uczestnictwo salezjanów misjonarzy w Kapitule Inspektorialnej 2013, by umożliwić im lepsze poznanie współbraci, historii i duszpasterstwa Inspektorii.

Opublikowano 14/12/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca