Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

29/11/2013 - Demokratyczna Republika Konga - Trochę wytchnienia dla Gomy, wojna mniej więcej skończona
Zdjęcie artykułu -DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA – TROCHę WYTCHNIENIA DLA GOMY, WOJNA MNIEJ WIęCEJ SKOńCZONA

(ANS – Goma) – W nocy z 19 na 20 listopada 2012 roku rebelianci z “M23” zajęli Gomę. Po upływie przeszło roku, kiedy wojna została oficjalnie zakończona, pozostało wiele problemów. Ale jest także zaangażowanie Ośrodka Księdza Bosko w Gomie, który za kilka dni będzie obchodzić 25 lat służby na rzecz młodzieży i osób najbardziej potrzebujących.

Rok temu Goma przez około dziesięć dni była zajęta przez rebeliantów, potem ci wycofali się kilka kilometrów poza miasto. W Ośrodku Księdza Bosko przyjęto przeszło 10 000 uchodźców, którzy z czasem powrócili do swoich wiosek albo przenieśli się do obozów w okolicy Gomy.

Obecność rebeliantów z “M23” u bram miasta łączyła się ze stałym cierpieniem ludności: od maja do sierpnia na Gomę spadały bomby, powodując śmierć licznych osób. Z każdym wznowieniem starć, napływały nowe fale uchodźcow.

Obecnie, oficjalnie wojna się skończyła. Rebelianci z „M23” zostali pokonani i wycofali się do Rwandy i Ugandy. Ich ruch został rozwiązany. Ale w Północnym Kiwu przebywa jeszcze około trzydzieści grup zbrojnych, z których wiele ukrywa się w lasach, skąd trudno ich usunąć. Jest rzeczą konieczną, aby rząd wdrożył politykę rozwoju regionu, by można było wykorzystać te zasoby, w które obfituje bogaty obszar Północnego Kiwu. „Wojny w Północnym Kiwu w sposób widoczny wpłynęły na gospodarkę” – wyjaśnia ks. Piero Gavioli, dyrektor dzieła salezjańskiego.

Biskupi Demokratycznej Republiki Konga, Rwandy, Burundi spotkają się w Gomie w dniu 1 grudnia, aby zapoczątkować inicjatywę pokojową, podjętą przez Kościół katolicki i Kościół anglikański.

Zaangażowanie na rzecz pokoju, wraz z przyjęciem i integralnym rozwojem ludności, zwłaszcza nieletnich, jest także tym, co charakteryzuje Ośrodek Księdza Bosko. Czerwony Krzyż cały czas przysyła do ośrodka salezjańskiego dziewczęta i chłopców „bez opieki”, byłych dzieci-żołnierzy, dzieci będące ofiarami wojny… i ci pozostają tam dotąd, dopóki nie znajdzie się kogoś z ich rodziny, do kiedy jest to konieczne…

Tę służbę, związaną z przyjmowaniem i wychowaniem, Ośrodek Księdza Bosko realizuje – w różny sposób, nigdy jej nie przerywając – od 1988 roku. „W tym roku obchodzimy 25-lecie Ośrodka: jest to okazja, aby podziękować Panu i wszystkim tym, którzy nam pomagali przyjąć i darmowo edukować w ciągu tych 25 lat około 40 000 dzieci i młodzieży zagrożonej, potrzebującej, przeżywającej trudności. Jest to także okazja, aby odnowić zaangażowanie w służbę na rzecz najbardziej potrzebujących” – oświadcza ks. Gavioli.  

Opublikowano 29/11/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca