Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

6/11/2013 - Włochy - Nadzieja w wychowaniu
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – NADZIEJA W WYCHOWANIU

(ANS –Rzym) – W dniu 30 października bp Enrico dal Covolo, salezjanin, rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, otworzył obrady II Spotkania Animatorów Duszpasterstwa Akademickiego. Przy tej okazji podał niektóre punkty dotyczące roli wychowania salezjańskiego, które mogą być użyteczne dla każdego wychowawcy.

Biskup dal Covolo wyszedł od niektórych uwag dotyczących młodzieży, odnosząc się do Światowych Dni Młodzieży: “Oprócz sukcesu wyrażającego się w liczbach uczestników, mamy pewne konkretne dane: nastolatkowie i młodzież, przybywający z całego świata w towarzystwie swoich wychowawców, gromadzą się, aby wysłuchać zobowiązujących przesłań; aby przyjąć wizję antropologiczną inspirującą się rozumem pozostającym w zgodzie z wiarą Ewangelii: wizją bardzo angażującą, która domaga się ofiary i poświęcenia”.

Następnie, nawiązując do poważnych studiów naukowych, biskup salezjanin wskazał także na drugą, przeciwstawną stronę tego problemu: rozposzechniony brak zaufania, nihilizm wśród wielu ludzi młodych. Ustosunkował się do tej kwestii, przywołując nadzieję jako coś pewnego, o której mówił już Benedykt XVI w swoim liście o pilnej potrzebie wychowania, który skierował do diecezji Rzymu: „Nie obawiajcie się! Wszystkie te trudności nie są bowiem nieprzezwyciężalne. Są raczej, by tak powiedzieć, drugą stroną owego wielkiego i cennego daru, jakim jest nasza wolność, wraz z słusznie towarzyszącą jej odpowiedzialnością. (…) Nawet największych wartości z przeszłości nie można po prostu odziedziczyć, musimy je sobie przyswajać i odnawiać poprzez osobisty wybór, często niełatwy”.

Potem bp dal Covolo podzielił się refleksją dotyczącą wychowawcy salezjańskiego, przywołując system prewencyjny Ks. Bosko, a zwłaszcza kolumnę zasadzającą się na rozumie: “Termin rozum podkreśla, zgodnie z autentyczną wizją chrześcijańskiego humanizmu godność osoby, sumienia, natury ludzkiej, kultury, świata pracy, życia społecznego, czyli całego zespołu wartości, które niejako stanowią niezbędne wyposażenie człowieka w jego życiu rodzinnym, obywatelskim i politycznym” – powiedział, przytaczając słowa błogosławionego Jana Pawła II. Tak więc zadaniem wychowawcy jest umieć uważnie odczytać znaki czasów, aby wychwycić te konieczne wartości, które pociągają młodzież.

Przywołując słynną dewizę “dobrzy chrześcijanie i uczciwi obywatele”, biskup dal Covolo przypomniał następnie animatorom duszpasterskim, że to motto – które wskazuje także na cel salezjańskiego procesu wychowawczego – mieści w sobie myśl o kształtowaniu osób integralnie rozwiniętych, czego właśnie biskupi włoscy domagają się od uniwersytetów. Potem zachęcił do stosowania metody współpracy Ks. Bosko, który nie bał się poszukiwać pomocników i dobroczyńców pośród różnych podmiotów społeczeństwa obywatelskiego.

A na koniec bp Enrico dal Covolo wskazał na Sługę Bożegę Giorgio La Pirę, znanego profesora akademickiego, który dowiódł, że swoje powołanie do świętości wychowawca przeżywa wychowując świętych uczniów.

Opublikowano 06/11/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca