Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

23/10/2013 - ONZ - Młodzież a imigracja: salezjańskie odpowiedzi
Zdjęcie artykułu -ONZ – MłODZIEż A IMIGRACJA: SALEZJAńSKIE ODPOWIEDZI
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Nowy Jork) – W poniedziałek 21 października w siedzibie ONZ z Nowym Jorku odbyło się spotkanie na temat “Młodzież a imigracja”, w które salezjanie wnieśli swój wkład. Był także obecny kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, salezjanin.

Po powitaniu uczestników, przewodniczący ECOSOC, Néstor Osorio, omówił temat imigracji i podkreślił znaczenie posiadania takich współpracowników, jakimi są salezjanie. Potem ks. Thomas Brennan, salezjanin, doradca ECOSOC, podziękował Osorio i zachęcił nie tylko do debatowania nad kwestią migracji, ale także do stawienia czoła wyzwaniom, które się z nią wiążą.

Był także obecny bp Francis Assisi Chullikatt, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ i Mary E. Flores, stała przedstawicielka Hondurasu, kraju, który sponsorował to wydarzenie wraz z Kolumbią i Salezjanami.

Ks. Juan Carlos Quirarte, salezjanin, dyrektor stowarzyszenia Desarrollo Juvenil del Norte w Ciudad Juarez, w Meksyku, mówił następnie o sytuacji młodych, którzy żyją na granicy Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi, i przedstawił niektóre z inicjatyw, jakie zostały podjęte przez salezjanów, którzy są obecni w 6 miastach nadgranicznych.

Główne przemówienie wygłosił kardynał Rodríguez Maradiaga, salezjanin, arcybiskup Tegucigalpa, prezydent “Caritas Internationalis” i Komisji Kardynałów. Po tym, jak uwypuklił znaczącą rolę pracę ONZ, jaką ta odegrała w kwestii imigracji, kardynał przytoczył słowa Przełożonego Generalnego Salezjanów, który zachęcił do tego, aby postrzegać imigrantów „nie tylko jako problem, ale jako pewien potencjał, potencjał ekonomiczny, ale nie tylko – lecz zasób ludzki”.  

Kardynał Rodríguez Maradiaga stwierdził następnie, że odpowiedź ks. Bosko wówczas pozostaje taka sama, jaką oferują młodzieży salezjanie dzisiaj:

a)  bezpieczne miejsce, w którym mogliby żyć, mieli co jeść i spędzać życie w klimacie rodzinnym;

b)  zdobywanie kompetencji zawodowych, aby przygotować się do wejścia na rynek pracy i trzymać ich z dala od przestępczości;

c)  stworzenie okazji do spędzania wolnego czasu z myślą o rozwoju zdolności artystycznych;

d)  formacja religijna/duchowa.

“Zwracamy się do nich, aby zaoferować im dom, szkołę, parafię i miejsce, gdzie mogliby się spotkać i spędzać życie w przyjacielskim gronie” – podsumował kardynał, podkreślając znaczenie tej wielowymiarowości wyzwań.

Kardynał także wyraził się z wielkim uznaniem co do obecności ludzi młodych w auli, zachęcając ich do zaangażowania w ramach swoich wspólnot na rzecz zmiany mentalności i przemiany serc osób oraz akceptacji imigrantów w swoich środowiskach.

Z tym wydarzeniem można się zapoznać na stronie internetowej  poprzez webcast.

Opublikowano 23/10/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca