Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

7/8/2013 - Gwatemala - Pomoc humanitarna na rzecz ofiar powodzi
Zdjęcie artykułu -GWATEMALA – POMOC HUMANITARNA NA RZECZ OFIAR POWODZI
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – San Pedro Carcha) – W ubiegły weekend misja salezjańska usytuowana w Altaverapaz, w parafii grupy etnicznej Q’eqchi, liczącej 250 000 mieszkańców, włączyła się w akcję pomocy ludności, która zamieszkuje górzyste tereny parafii “La Tinta”, a która doznała znacznych szkód z powodu powodzi, jakie ją nawiedziły.

Biskup diecezji Verapaz, Cobán, bp Rodolfo Valenzuela, poprosił całą diecezję o przyjście z pomocą rodzinom, które ucierpiały w powodzi, a który praktycznie biorąc straciły cały dobytek. Powodziami zostały dotknięte cztery wioski, które zostały odcięte. Salezjanie z placówki misyjnej, wspierani przez Salezjańską Prokurę Misyjną z New Rochelle, dostarczyli znaczą ilość ryżu ubogaconego proteinami, przychodząc natychmiast z pomocą; jako pierwsi dotarli na to miejsce.

Droga, którą musieli przebyć, była bardzo uciążliwa, ponieważ szlak, który zwykle jest wykorzystywany, został zniszczony przez osypisko skalne. Ks. Vittorio Castagna, reprezentujący salezjanów z placówki, dotarł do wiosek Kaqiha’ i Samiha po czterech godzinach samochodem i trzech godzinach pieszo, i to, co ujrzały jego oczy, to był scenariusz totalnego zniszczenia.

Liczne rodziny, które ucierpiały, przyjęły tę pomoc z wielką radością, a on sam został przyjęty jako błogosławieństwo Boże.

“Niestety, jest to ludność, o której nie mówi się w międzynarodowych i lokalnych środkach społecznego przekazu, region, o który jedynie troszczy się Kościół Katolicki” – tłumaczy ks. Castagna. Ten kapłan jest dla nich ojcem i w wielu przypadkach jedynym, który pomaga im w skrajnych sytuacjach. Prokura Misyjna z  New Rochelle, w osobach Jessiki O’Connor i ks. Marka Hyde’a, salezjanina, postarała się o konkretne wsparcie, dzięki której pomogli przynajmniej 50 rodzinom, które ucierpiały w powodzi”.

Salezjanie, którzy pracują wśród tubylców Q’eqchi od czasu do czasu muszą stawić czoła niezbędnym potrzebom i problemom społecznym, pomagając tej ludności. Tak więc obecność synów Ks. Bosko na tych ziemiach zawsze była znakiem Opatrzności dla miejscowych mieszkańców, którzy rzeczywiście żywią wielką miłość do założyciela salezjanów i obecnie nie ma wioski, która by nie znała ojca i nauczyciela młodzieży.

Opublikowano 07/08/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca