Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

31/1/2013 - Dom Generalny - Salezjańscy święci z lutego
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – SALEZJAńSCY śWIęCI Z LUTEGO

(ANS – Rzym) – Ks. Pierluigi Cameroni, Postulator Generalny ds. Kanonizacyjnych Rodziny Salezjańskiej, przybliża wspomnienia liturgiczne salezjańskich świętych z lutego, który to miesiąc rozpoczyna się, zaraz po uroczystości św. Jana Bosko, wspomnieniem zmarłych salezjanów.

1 lutego: zmarli salezjanie
Wspomnienie zmarłych salezjanów jednoczy w “miłości, która nie przemija”, tych, którzy jeszcze pielgrzymują na ziemi z tymi, którzy już odpoczywają w Chrystusie. Właśnie w wierze w Chrystusa zmartwychwstałego przeżywamy to wspomnienie, które staje się dziękczynieniem, żywą pamięcią, zachowaniem cennego charyzmatycznego dziedzictwa. Być wspólnie z nimi uczniami Ks. Bosko i dzielić się tym samym ewangelicznym programem Konstytucji – jest dla nas bodźcem i pomocą na drodze uświęcenia oraz zdecydowanego i skutecznego trwania w wierności powołaniu aż do śmierci.

7 lutego: błogosławiony Pius IX
Papieżem, z którym Ks. Bosko miał do czynienia przez większą część swojego życia, był błogosławiony Pius IX, który był papieżem od 1846 do 1878 roku. Miłość Ks. Bosko do Papieża rodziła się z głębokiego przekonania wiary. Z naciskiem zwracał się do chłopców: “Nie krzyczcie: Niech żyje Pius IX!, ale raczej krzyczcie: Niech żyje Papież!”. Prawdy wiary, które silnie potwierdził Pius IX, zasadniczo były trzy: ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP (1854); centralne miejsce Chrystusa, czego dał wyraz w dokumencie znanym jako „Sillabo” (1864); misja Papieża jako najwyższego nauczyciela wiary (1870 – Sobór Watykański I). To prawdy, które dzisiaj są szczególnie aktualne, ponieważ znajdują się u podstaw uznania godności osoby ludzkiej, uczynionej na obraz i podobieństwo Boże.

9 lutego: błogosławiona siostra Eusebia Palomino
Wiara tej Córki Maryi Wspomożycielki jest olbrzymia i jawi się w sposób szczególny w bardzo skutecznym apostolacie, jaki realizowała zwłaszcza w latach pobytu w Valverde del Camino (Hiszpania), w niezwykły sposób angażując się w pracę katechetyczną, dostrzegając obecność Boga w stworzeniu i celebrując Jego opatrznościową miłość, szerząc praktykę Różańca Ran i synowską miłość do Maryi, inspirując się przy tym Traktatem o dokonałym nabożeństwie, którego autorem jest Monfort. Czuła się jak „Krzysztof Kolumb” wiary i ewangelizacji, który przemierza morza, by zbawiać ludy: “Wzruszałam się na wspomnienie tego bohatera, jak wyrusza z tej wyspy i prowadzi na nieznane ziemie robotników Ewangelii, aby szerzyć ewangeliczny zasiew i królestwo Jezusa na całej ziemi. Czułam się wówczas jak ogień i nic nie kosztowałoby mnie, żeby usiąść do małej łodzi i udać się na te ziemie w poszukiwaniu owiec Chrystusa”. Życie i świadectwo siostry Euzebii były prawdziwym nasieniem, które przemieniło się w bujne drzewo, w którego konarach wielu znalazło i znajduje wytchnienie i siłę. 

25 lutego: święci Alojzy Versiglia i Kalikst Caravario
W dniu ich męczeństwa obchodzimy święto pierwszych męczenników salezjańskich, którzy realizowali prorocką wizję Ks. Bosko, który, marząc o swoich synach pracujących na Dalekim Wschodzie, zapowiada wspaniałe owoce i mówi o „kielichach wypełnionych krwią”. Obaj męczennicy salezjańscy oddali swoje życie za zbawienie i czystość moralną, stając w obronie trzech młodych uczennic z misji. Stanęli w obronie, za cenę swojej krwi, odpowiedzialnego wyboru czystości, jaką wybrały te dziewczyny, narażając się oprawcom, którzy chcieli je znieważyć. Najwyższa ofiara złożona z życia dojrzewała w codzienności przeżywanej w obecności Boga i we wspaniałomyślnym ofiarowania siebie. Ks. Kalikst, wyruszając z Timoru do Chin, wielokrotnie powtarzał swoim towarzyszom: “Chodźmy, przygotujmy się do męczeńskiej śmierci w Chinach”. Po przybyciu na nową misję, pomimo osłabienia z powodu gorączki i wycieńczenia podróżą, natychmiast podjął pracę, zajmując się asystencją wśród dzieci. Bp Versiglia ukazał swojego wielkiego ducha wiary przede wszystkim w rozwoju misji, jaka została mu powierzona. Wobec trudności, braku środków, niewystarczalności sił, twierdził: “Jest z nami Bóg, jest Dziewica Wspomożycielka, a poza tym mamy wielki i niewyczerpany skarb: ducha Księdza Bosko”.

W dziale strony sdb.org poświęconym świętości są dostępne inne informacje i materiały na temat świętych salezjanów.

Opublikowano 31/01/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca