Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

16/11/2012 - Etiopia - Wzmocnić kulturę misyjną w Afryce
Zdjęcie artykułu -ETIOPIA – WZMOCNIć KULTURę MISYJNą W AFRYCE
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS - Addis Abeba) – Delegaci Inspektorialni ds. Animacji Misyjnej (DIAM) Regionu Afryka-Madagaskar spotkali się w dniach 10-12 listopada w siedzibie Wizytatorii w Addis Abebie. Spotkanie, które miało głównie charakter formacyjny, prowadził Radca ds. Misji, ks. Václav Klement, a także jego współpracownik – ks. Alfred Maravilla. Jego głównym tematem było: “Wzmocnić kulturę misyjną w Afryce salezjańskiej”.

Jest to pierwsze spotkanie DIAM Afryki w Adis Abebie, po tym, które odbyło się w 1997 r., kiedy to ówczesny Radca ds. Misji, ks. Luciano Odorico, i ks. Antonio R. Tallon kontynuowali pracę nad Podręcznikiem Animacji Misyjnej.

W Afryce znajduje się największa liczba salezjańskich misjonarzy “ad gentes”, pochodzących z innych kontynentów (około 400 na przeszło 1400 salezjanów). Do nich dołączają, wprawdzie na krótki okres czasu, młodzi salezjanie w formacji początkowej, którzy odbywają swoją asystencję na obszarach misyjnych, np. w Sudanie czy Angoli. Z upływem lat Afryka z celu misyjnego stała się “matką” misjonarzy. Istotnie, inspektorie tego regionu wysłały 40 misjonarzy “ad gentes”, a wśród nich 18 poza kontynent.

Z tego względu istnieje wielka potrzeba wzmocnienia w środowiskach salezjańskich kultury salezjańskiej, która pomoże wyjść poza kontynent; zadanie to wyłoniło się na zakończenie Visita d’Insieme Regionu Afryka-Madagaskar w lutym tego roku.

Uczestnicy spotkania DIAM w Addis Abebie oddawali się studium i pogłębieniu “Podręcznika Delegata Inspektorialnego ds. Animacji Misyjnej” i wersji roboczej dokumentu “Formacja misyjna Salezjanów Ks. Bosko”. “Budowanie kultury misyjnej umieszcza nas w harmonii z Kościołem powszechnym, który ‘jest misyjny ze swej natury, i w którym wszyscy są zaangażowani w powszechne posłannictwo” – stwierdził ks. Klement, cytując Dekret Soboru Watykańskiego II “Ad Gentes”.
 
W czasie tych trzech dni dzielono się dobrymi praktykami, jakie są realizowane w okręgach afrykańskich: grupy misyjne; ekipa animacji misyjnej Inspektorii Afryki Zachodniej Francuskojęzycznej, którą tworzy siedem krajów; praca w sieci z Kościołem lokalnym; wspólnotowy aspekt animacji misyjnej; formacja misyjna młodych salezjanów i towarzyszenie wolontariuszom misyjnym.

DIAM entuzjastycznie podeszli do idei budowania kultury misyjnej w inspektoriach afrykańskich, zobowiązując się do włączenia większej liczby salezjanów i grup misyjnych w działalność parafialną, oratoryjną i szkolną. Obszary misyjne Afryki charakteryzuje pierwsze przepowiadanie Chrystusa we wszystkich kontekstach, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Jako nagląca jawi się potrzeba działaczy duszpasterskich, którzy by realizowali pierwszą ewangelizację, dla których otwiera się szczególne pole znaczone obecnością Chińczyków, których, jak się sądzi, może być w Afryce 25 milionów.

By polepszyć prace w sieci, DIAM mają zadbać w konkretny sposób o:

Wzięto pod uwagę utworzenie grupy refleksji misyjnej i zaangażowanie w to przedsięwzięcie ośrodki w Yaoundé, Lumumbashi i Nairobi.

“Jako zgromadzenie możemy wnieść cenny wkład w animację misyjną w Afryce” – powiedział ks. Klement, przypominając słowa błogosławionego Jana Pawła II, który w “Redemptoris Missio” napisał: Działalność misyjna winna zmierzać ku konkretnym celom: informowaniu i formowaniu Ludu Bożego do powszechnej misji Kościoła, w budzeniu powołań misyjnych, ożywianiu ducha współpracy w dziele ewangelizacji”.

Wypracowane materiały są dostępne w sekcji Animacji Misyjnej na “AGORA”, na stronie sdb.org.

Opublikowano 16/11/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca