Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

14/11/2012 - Włochy - Polepszyć salezjańską formację teologiczną: kroki do podjęcia
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – POLEPSZYć SALEZJAńSKą FORMACJę TEOLOGICZNą: KROKI DO PODJęCIA
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Turyn) – Wnioski końcowe ze spotkania kierowników salezjańskich ośrodków studiów teologicznych i odpowiedzialnych za salezjańskie studentaty teologiczne, jakie odbyło się w Turynie w dniach 7-10 listopada, postrzegają ich jako protogonistów, którzy są wezwani do tego, aby “podjąć inicjatywę, włączyć wykładowców, motywować studentów, aktywować procesy i planować działania”.

Na zakończenie spotkania Radca ds. Formacji, ks. Francesco Cereda, przekazał uczestnikom list, który zawiera pewne elementy, jakie się wyłoniły i stanowiły przedmiot dzielenia się, “użyteczne dla drogi towarzyszenia studentom, ciągłej formacji wykładowców i wzmocnienia ośrodków studiów”. 

Wskazania, jakie się wyłoniły, ukierunkowane na stawienie czoła niektórym wyzwaniom i ulepszenie intelektualnej formacji teologicznej, postrzegają trzy podmioty – studentów, wykładowców i ośrodki studiów – wezwane do dzielenia się rolami i różnymi zadaniami, połączone tą samą apostolską pasją. Oznacza to podejście do studiów teologicznych, które musi uwzględniać personalizację formacji intelektualnej studenta i jego dojrzałość w powołaniu i posłannictwie salezjańskim. 

Wykładowcy, w ramach swojego nauczania, muszą umieć dostarczyć motywacji, pomóc dojrzeć do podejmowania decyzji, wzbudzić zainteresowania, a przede wszystkim – przekazać swoją pasję do treści teologicznych. Tak więc konieczna jest formacja ciągła, jaką oferuje ośrodek studiów, która ma przysposobić wykładowców teologii do takiej metodyki nauczania, która będzie pomocna w proponowaniu danych treści, a przez czynne metody – będzie promować pracę naukową i badawczą studenta.

Ośrodki studiów są wezwane do tworzenia odpowiedniego klimatu i struktur uczestnictwa i współodpowiedzialności, aby wykładowcy mogli poświęcić się badaniom i publikacjom; jak również do wypracowania propozycji formacyjnych dla terenu, otwierajac w ten sposób drzwi także dla studentów, którzy nie są salezjanami.

W czasie spotkania w Turynie zostały uwzględnione trzy szczególne obszary formacji: duszpasterski, duchowy i intelektualny. Lektura kontekstu, planowanie i ocena pastoralna, poszukiwanie nowych form przekazu wiary, praca w zespole, zdolność kierownictwa i animacji grup oraz fromacja działaczy duszpasterskich – to niektóre z treści składających się na obszar pastoralny.

Co do formacji duchowej, trzeba bardziej zaznaczyć duchowy charakter przedmiotów i wykładów z teologii duchowości fundamentalnej i specjalistycznej; zachęcić wykładowców do dawania świadectwa życia duchowego, a przede wszystkim – wdrożyć studentów do osobistego towarzyszenia młodzieży.

Zaś formacja intelektualna musi pomóc młodym studentom salezjańskim nabyć umiejętność refleksji, koncentracji i argumentacji, wskazując na jedność teologii, połączenie studiów i życia.

Dwoma innymi obiektami zainteresowania w czasie tego spotkania kierowników i odpowiedzialnych za studia teologiczne były programy studiów i koordynacja ośrodków studiów. 

Wydział Teologiczny Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego wypracuje, wraz z Sekcjami w Turynie i Jerozolimie, odpowiednią propozycję, która zostanie przedłożona każdemu ze stowarzyszonych lub afiliowanych Ośrodków w celu określenia koniecznych zmian. Natomiast Sektor Formacyjny, we współpracy z tym Wydziałem, opracuje propozycję dotyczącą wykładów z teologii pastoralnej fundamentalnej, które powinny być obowiązkowe.

Studia salezjańskie, przewidziane programami studiów, muszą uwzględniać następujące tematy: “Ksiądz Bosko założyciel”, „Duchowość salezjańska”, “Salezjańskie powołanie konsekrowane i jego dwie formy”, “Salezjańskie duszpasterstwo młodzieżowe”. Wydziałowi Teologicznemu zaproponowano wprowadzenie w czasie trzechletnich studiów teologicznych wykładów z zakresu “Teologii posługi święceń” i “Teologii życia konsekrowanego”. 

W celu zapewnienia lepszej koordynacji, jesienią 2015 r. ma się odbyć w Rzymie spotkanie Wydziału Teologicznego UPS z jego Sekcjami, Centrami z nim zrzeszonymi i afiliowanymi. Poza tym, w międzyczasie zostaną wypracowane odpowiednie formy koordynacji wśród wykładowców dyscyplin teologicznych, zwłaszcza w perspektywie wspólnych badań w służbie Zgromadzeniu i całemu Kościołowi. 

Opublikowano 13/11/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca