Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

17/7/2012 - Mongolia - 20 lat młodego Kościoła
Zdjęcie artykułu -MONGOLIA – 20 LAT MłODEGO KOśCIOłA
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Ułan Bator) – W pierwszych dniach lipca Kościół mongolski obchodził dwadzieścia lat swojej obecności, zapoczątkowanej 10 lipca 1992 r. przybyciem pierwszych trzech misjonarzy katolickich, należących do Zgromadzenia Niepokalanego Serca Maryi. W obchodach z tej okazji, w stolicy Ułan Bator uczestniczył także arcybiskup Savio Hon Tai-fai, salezjanin, Sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
 
Arcybiskup salezjański dołączył do Prefekta Apostolskiego Mongolii, bpa Wenceslao Padilla, Nuncjusza Apostolskiego w Korei, arcybiskupa Osvaldo Padilla, i biskupa Daejong, w Korei, bpa Lazzaro You. Obchody trwały wiele dni, ale ich punktem najbardziej znaczącym była uroczysta Msza św. w niedzielę 8 lipca, która została odprawiona w Katedrze Świętych Piotra i Pawła w Ułan Bator właśnie pod przewodnictwem arcybiskupa Hon Tai-fai.

Następnego dnia, 9 lipca, arcybiskup salezjanin udał się, wraz z ks. Andrewem Tin, Dyrektorem placówki salezjańskiej w Ułan Bator, do ks. Francisa Phuonga, na placówkę salezjańską w Darkhan, na północy kraju. Arcybiskup Hon Tai-fai odprawił Mszę św. w parafialnym kościele Maryi Wspomożycielki, do którego uczęszcza wielu wiernych, a następnie poświęcił figurę snu z 9. roku życia Ks. Bosko w nawie bocznej kościoła oraz wysłuchał koncertu, który był mu dedykowany. 

Biskup salezjański wygłosił także krótką konferencję do misjonarzy tam obecnych i dodał im otuchy w ich zaangażowaniu: “Znajdujecie się na pierwszej linii, a my staramy się być was blisko”. Następnie, po przypomnieniu roli misjonarza, jako człowieka Bożego, i znaczenia formacji, arcybiskup Hon Tai-fai wypowiedział pewne słowa dotyczące inkulturacji: “nie odtwarzajcie zachodu na wschodzie, ale zakorzeniajcie wiarę w kulturę wschodnią”.

Po tym dniu, bogatym w wydarzenia, arcybiskup powrócił do Ułan Bator, a stamtąd, drogą lotniczą, udał się do Korei Południowej.

Obecnie w Mongolii pracuje 81 misjonarzy katolickich, pochodzących z 22 różnych krajów i 13 zgromadzeń, wśród których znajdują się także Salezjanie i Córki Maryi Wspomożycielki. Z prawie że zerowego stanu w 1992 r. liczba katolików osiągnęła obecnie przeszło 800 wiernych ochrzczonych. I chociaż aktualnie nie istnieje żadne duszpasterstwo powołaniowe w tym Kościele jeszcze zbyt młodym na to, dwaj młodzi Mongolczycy uczą się na księży w Daejong.

Opublikowano 17/07/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca