Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

12/6/2012 - Kolumbia - Zapewnić prawa dzieciom
Zdjęcie artykułu -KOLUMBIA – ZAPEWNIć PRAWA DZIECIOM

(ANS – Medellín) – Dzieło “Ciudad Don Bosco”, znajdujące się w Inspektorii Kolumbijskiej z siedzibą w Medellin, poświęciło jeden ze swoich programów dzieciom-pracownikom, zatrudnionym w kopalniach węgla. Jego głównym celem jest zbliżenie się do rodzin i zaproponowanie nieletnim nowych możliwości edukacyjnych. Wiele jest instytucji i organizacji, które angażują się na tym polu. 

W regionie Sinifaná, bogatym w kopalnie węgla, wydobycie węgla wykorzystywane jest na sposób rzemieślniczy i jest nielegalne, a dzieci są użyte jako źródło produkcji o niskich kosztach. W lokalnej kulturze przyjęła się już tradycja, która uważa pracę nieletnich w kopalniach za coś normalnego, jako wkład ekonomiczny nieletnich w rodziny i część strategii łączącej się z nielegalnymi pracownikami kopalń. Około 6000 dzieci na tym obszarze byłoby wystawionych na pracę w kopalniach, gdyby im nie zaproponowano innych rozwiązań.

Wspólnota salezjańska, poprzez dzieło “Ciudad Don Bosco”, połączyła się z instytucjami państwowymi i NGO w walce na rzecz ochrony praw dzieci-pracowników w kopalniach i zapewnienia im edukacji, opieki zdrowotnej, wyżywienia, wychowania do wartości i praw, a oprócz tego – stworzenia publicznych sieci społecznych, za pośrednictwem których można byłoby zabierać głos i interweniować odnośnie do tego problemu. 

“Ciudad Don Bosco” w tym projekcie, którego realizacja rozpoczęła się w 2006 r., wyznaczyła sobie następujące cele: promować integralną działalność prewencyjną, aby nieletni nie kończyli w kopalniach; zwalczać nielegalne wykorzystywanie; zapewnić prawo do edukacji; wprowadzić strategiczne porozumienie między oświatą publiczną a “Ciudad Don Bosco”; wzmocnić integralne zainteresowanie nieletnimi i przygotowywaniem do pracy innej niż ta w kopalni; ułatwić uzyskanie kredytu na cele edukacyjne i przedsiębiorcze.

Także różne agencje rządowe są zaangażowane w realizację integralnego programu Opieki Społecznej w regionie Sinifaná: wzmocnienie Rad Gminnych w zakresie polityki społecznej, prowadzonych przez burmistrzów; powierzenie publicznej komunikacji Rządu odpowiedniej ekipie roboczej, która by sprawiła, by ten temat został dostrzeżony i uznany jako problem, który wchodzi w zakes polityki publicznej.

Obecnie około 300 dzieci i młodzieży cieszy się dobrodziejstwami tego projektu, który zmierza do wykorzenienia pracy nieletnich w kopalniach i pragnie przyjść z pomocą tym, którzy są zagrożeni. 40% dzieci objętych programem było górnikami, a 80% z tej całości jest w wieku pomiędzy 10 a 15 rokiem życia.
 
Młodzi są objęci tym programem w formie pół-internatu i otrzymują obiad, podwieczorek, biorą udział w programach rekreacyjnych, sportowych, kulturalnych, żywieniowych i psychologicznych. Są także prowadzone zajęcia korepetycyjne, które prowadzą wychowawcy odpowiedzialni za instytut, podczas gdy podstawowe lekcje dzieci pobierają w szkołach publicznych.
 
160 młodych pomiędzy 15 a 18 rokiem życia pobiera naukę w pięciu materiach: krawiectwo, obróbka drewna, metalomechanika, mechanika samochodowa i techniki rolnicze.

Dzięki temu projektowi liczba dzieci-pracowników w kopalniach węgla w tym regionie zmniejszyła się o 70%.

Opublikowano 12/06/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca