Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

11/5/2012 - Dom Generalny - Świadkowie ewangelicznej radykalności: nowy list Przełożonego Generalnego
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – ŚWIADKOWIE EWANGELICZNEJ RADYKALNOśCI: NOWY LIST PRZEłOżONEGO GENERALNEGO

(ANS – Rzym) – Blisko miesiąc po ogłoszeniu tematu najbliższej Kapituły Generalnej – 27. w historii Zgromadzenia Salezjańskiego – zostaje opublikowany list okólny Przełożonego Generalnego, który komentuje i przedstawia ten temat. Jest to tekst, który stwarza okazję do studium i pogłębienia problematyki nie tylko w perspektywie KG27, ale także – życia każdego salezjanina i Kapituł Inspektorialnych, które stają w obliczu różnorodnych wyzwań obecnych czasów. 

KG 27 chce być “odpowiedzią na tego rodzaju wyzwania, pomagając Zgromadzeniu kroczyć drogami, jakie Duch wskazuje w tym naszym kontekście historycznym” – pisze ks. Chávez na początku Listu, opatrzonego datą 8 kwietnia, Wielkanocy 2012 r.

“Ten temat, często przywoływany w czasie Wizyt d’Insieme – wyjaśnia Przełożony Generalny – wydał się dla mnie i Radców generalnych zasadniczym elementem naszej duchowości; istotnie, radykalność życia stanowi system nerwowy Ks. Bosko; to ona stanowiła wsparcie dla jego niezmordowanej pracy na rzecz zbawienia młodzieży i umożliwiła rozkwit Zgromadzenia”. 

KG 27 stanowi kolejną cegiełkę dla sformułowania charyzmatycznej definicji salezjanina. “KG22 i KG26 pogłębiły ‘program konsekracji apostolskiej’: pierwsza poprzez zredagowanie definitywnego tekstu naszych Konstytucji i Regulaminów; druga – starając się ‘wzmocnić tożsamość charyzmatyczną przez powrót do Ks. Bosko i budzenie serca każdego współbrata w duchu pasji da mihi animas’.  A w pozostałych znajdujemy wszystkie inne elementy, które charakteryzyją salezjański program apostolski: KG 23 rysuje sylwetkę salezjanina jako wychowawcy i pasterza młodzieży; KG24 – jako animatora jedności w duchu i posłannictwie Księdza Bosko, a KG25 – jako odpowiedzialnego członka wspólnoty”.

KG27 skupia się na bardziej autentycznym życiu salezjańskim, a więc bardziej widocznym, wiarygodnym i owocnym. “Jest to możliwe, kiedy zasadza się ono dogłębnie i żywotnie na Bogu, zakorzenia się, z odwagą i przekonaniem, w Chrystusie i w Jego Ewangelii, wzmacnia swoją tożsamość charyzmatyczną. I tej racji w czasie ubiegłego sześciolecia angażowaliśmy się na rzecz powrotu do Ks. Bosko, budząc serce każdego współbrata w duchu pasji da mihi animas, cetera tolle”.

Przechodząc do “medias res”, ks. Chávez przypomina, że posłannictwo salezjańskie staje dzisiaj w obliczu różnych wyzwań kulturowych, eklezjalnych, instytucjonalnych, personalnych, i – bynajmniej nie będących osatnimi – wyzwań łączących się ze współczesną rzeczywistością młodzieżową. 

Trzecia część stanowi specyficzne pogłębienie tematu “Świadectwo ewangelicznej radykalności” w perspektywie salezjańskiej. „Aby stawić czoło obecnym i przyszłym wyzwaniom, związanym z salezjańskim życiem konsekrowanym i posłannictwem w skali całego Zgromadzenia, wyłania się konieczność nakreślenia profilu nowego salezjanina”, wezwanego do bycia mistykiem, prorokiem i sługą.

Przywrócenie autentyczności trzech rad ewangelicznych musi pomóc salezjaninowi w przypomnieniu mu o jego powołaniu “do ewangelicznej radykalności w życiu konsekrowanym”. Komentując artykuły Konstytucji, IX następca Ks. Bosko proponuje zgłębienie tematyczne charakterystycznych przestrzeni naszej konsekracji apostolskiej “a więc – tych szczególnie wezwanych do radykalności ewangelicznej”: powołanie; doświadczenie duchowe uczniów Chrystusa i poszukujących Boga; życie braterskie i posłannictwo na rzecz młodzieży.

Współczesny świat potrzebuje “zakonnego życia mistycznego, prorockiego, służebnego, z radykalnością ewangeliczną, zarówno osobistą, jak i wspólnotową, a więc życia bogatego w człowieczeństwo i duchowość, źródła nadziei dla ludzkości”. Na Specyfikę salezjańskiego życia zakonnego ukazuje komentarz do “snu o dziesięciu diamentach”, jaki miał Ks. Bosko w San Benigno w 1881 r.; jest to ikona, która łączy KG27 z ostatnimi Kapitułami generalnymi.

Aby w prosty sposób skonkretyzować temat i zrealizować cel KG27 trzeba spełnić pewne warunki, wdrażając określone procesy, sprzyjając zmianie mentalności i dokonując zmian niektórych struktur.

Przełożony Generalny przypomina, że “obecnie, jak i dawniej, Bóg wzywa do świętości w życiu salezjańskim. A to jest możliwe, jeżeli żyjemy jak Chrystus, jak żył nasz ukochany założyciel i ojciec, z ogromną radością, sympatią, promiennym obliczem, ale i z wielką radykalnością ewangeliczną, znajdującą swój wyraz w dwumianie: praca i umiarkowanie”.

List kończy się modlitwą, przygotowującą do KG27: to ta sama, która została zaproponowana w ramach przygotowania do obchodów dwustulecia urodzin Księdza Bosko.

Pełny tekst Listu Przełożonego Generalnego jest już dostępny w wersji cyfrowej na stronie sdb.org, a także w odpowiednim dziale poświęconym KG27 w języku włoskim, angielskim, hiszpańskim i portugalskim; w najbliższym czasie dojdą inne języki, takie jak francuski i polski. Tekst ten znajduje się również w 413 numerze Dokumentów Rady Generalnej.

(tłumaczenie nieoficjalne, autorstwa redakcji)

Opublikowano 11/05/2012 

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca