Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

1/5/2012 - Nikaragua - Kaplica “Maryi Wspomożycielki” kończy 90 lat
Zdjęcie artykułu -NIKARAGUA – KAPLICA “MARYI WSPOMOżYCIELKI” KOńCZY 90 LAT

(ANS – Granada) – Wspólnota salezjańska i parafianie z miasta Granada obchodzili w dniu 14 kwietnia 90. rocznicę istnienia Kaplicy “Maryi Wspomożycielki”. Głównym punktem obchodów była Msza św., której przewodniczył biskup diecezji, bp Jorge Solorzano, a koncelebrowali: ks. Enrique Obando, dyrektor domu salezjańskiego, oraz inni księża salezjanie i diecezjalni. Z tej okazji został konsekrowany ołtarz, który został odrestaurowany w 2005 r. 

Salezjanin koadiutor, pan Ramón Alonso, przybliżył pokrótce historię przybycia salezjanów, przypominając, że “budowa kaplicy pw. Maryi Wspomożycielki rozpoczęła się w 1921 r, roku stulecia odzyskania Niepodległości, a zakończyła się 12 kwietnia 1922 r., zgodnie z przewidywaniami ks. José Misieri, i zamiarem uczczenia w ten sposób przybycia wspólnoty salezjańskiej do Nikaraguy”. 

W czasie Eucharystii została wspomniana błogosławiona siostra Maria Romero, Córka Maryi Wspomożycielki (CMW), z której są dumni wszyscy mieszkańcy Granady. Obecni byli przedstawiciele całej Rodziny Salezjańskiej, współpracownicy i przyjaciele wspólnoty. Oprócz tego, specjalnym znakiem wdzięczności była korona z kwiatów, która została złożona na grobie pani Eleny Arellano, wielkiej współpracownicy ks. Misieri.

Kaplica Maryi Wspomożycielki, wykonana w stylu gotyckim, jedyna tego rodzaju w Nikaragui, pozostawała zamknięta przez długi czas z powodu szkód, jakich doznała w czasie trzęsienia ziemi w Masaya w dniach 6-7 lipca 2000 r. Potem, w 2004 r., Inspektoria salezjańska Środkowej Ameryki powołała specjalnąkomisję, którą kierował ks. Ricardo Chinchilla, aby ta zajęła się rozpoczęciem prac związanych z odbudową kaplicy. Ks. Rafael Umana, historyk José Joaquín Cuadra, ówczesny przewodniczący Amerykańskiej Izby Handlowej w Nikaragui René González, i młody absolwent chilijski zainicjowali to dzieło.

Dzięki wsparciu materialnemu tych wszystkich, którzy byli związani z tym dziełem, kaplica została odbudowana. Dzisiaj osoby, które uczęszczały do kaplicy przed trzęsieniem ziemi, jak twierdzi ks. Obando, nawet nie zauważają, że fundamenty i ściany zostały zastąpione innymi, cementowymi, ze względu na to, że wszystkie szczegóły zostały zachowane jak przedtem. Ołtarz, który został konsekrowany w czasie celebracji, został zrekonstruowany w 2005 r.

“Pamięć historyczna nie tylko służy pamiętaniu o tych, którzy nas poprzedzili i śpią w pokoju, ale także – odkryciu tego, jak wielkie było zaangażowanie i jak wiele walk drzemie w dziełach naszych dni. A ich zachowanie jest zasługą i zadaniem, ponieważ stanowią historię narodu” – powiedział biskup Solorzano.

Obecność salezjańska w Nikaragui znalazła wyraz w przedstawicielach Instytutu Ks. Bosko z Masaya, Instytutu Ks. Bosko i Kaplicy “Maryi Wspomożycielki” z miasta Granada oraz Ośrodka Młodzieżowego Ks. Bosko z Managua.

Opublikowano 01/05/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca