Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

16/3/2012 - Szwajcaria - Prawo libańskich dzieci do Wychowania do Pokoju
Zdjęcie artykułu -SZWAJCARIA – PRAWO LIBAńSKICH DZIECI DO WYCHOWANIA DO POKOJU
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Genewa) – Międzynarodowy Instytut Maryi Wspomożycielki (IIMA) i Międzynarodowy Wolontariat na rzecz Edukacji, Kobiety i Rozwoju (VIDES) zorganizowały pararelne do 19. sesji Rady Praw Człowieka spotkanie, odbywające się pod hasłem: „Prawo Dzieci Libańskich do Wychowania do Pokoju”. Ta inicjatywa, która miała miejsce we wtorek 13 marca w “Palais des Nations” w Genewie, przybliżyła doświadczenie dwóch szkół salezjańskich z Hadath Balbeek, stanowiące przykład dobrej praktyki i znaku nadziei na Bliskim Wschodzie.

Swoim świadectwem podzielili się siostra Lina Jean Abou Naoum, dyrektorka szkół Córek Maryi Wspomożycielki: “Maria Dominique” i “Don Bosco” w Hadath Baalbek, w Libanie, oraz  Ghada Zoghby, nauczycielka szkoły podstawowej, która uczy już od przeszło 25 lat. Siostra Abou Naoum opisała projekt salezjański na rzecz najbiedniejszych, którego realizacja rozpoczęła się 1974 r., i powiedziała o zaangażowaniu wychowawczym, którego celem nie tylko jest pomoc najbardziej potrzebującym, ale również – stworzenie okazji do spotkań dla rodzin chrześcijańskich i muzułmańskich.

Do szkoły uczęszcza aktualnie 924 dzieci, z których 862 to muzułmanie, a 62 – chrześcijanie prawosławni i maronici. Wybory, jakie zostały podjęte w celu urzeczywistnienia pełnego wychowania do pokoju, są następujące: równe traktowanie wszystkich dzieci, wielka profesjonalność i kompetencja nauczycieli (chrześcijan prawosławnych i maronitów, muzułmanów sunnitów i szyitów) oraz ustanowienie piątku i niedzieli jako dni urlopowych.

“Jeżeli byliśmy w stanie stworzyć atmosferę szacunku i miłości w tej małej wiosce, która w swojej różnorodności odzwierciedla mozaikę różnic, jakie charakteryzują Liban, oznacza to, że można nią żyć w całym kraju” – stwierdziła na zakończenie siostra Abou Naoum.

Pani Zoghby, nauczycielka muzułmańska, opisała zajęcia, jakie są prowadzone w ramach wychowania dzieci do pokoju, aby te nauczyły się akceptować innych i żyć z nimi w pokoju.

W czasie tego spotkania głos zabrał także ambasador Libanu, dr Najla Riachi Assaker, bp Silvano Tomasi, Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, ambasador Kostaryki, Christian Guillermet-Férnandez, i Elena Ippoliti, członek Wysokiego Komisariatu ds. Praw Człowieka. Ponadto Lorenza Pastore i Maria D’Onofrio zobrazowały odpowiednio metodologię edukacyjną wychowania do pokoju IIMA i rolę młodych w procesie budowania pokoju, podjętego przez Międzynarodową Organizację VIDES. Na koniec Fujii Kazonari, reprezentant “Soka Gakkai International”, przybliżył znaczenie wychowania do praw człowieka w budowaniu pokojowego społeczeństwa.

W spotkaniu uczestniczyły także niektóre z dzieci instytutu “La Salésienne” z Veyrier, ze Szwajcarii, które w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęły projekt wymiany listowej z uczniami ze szkół CMW w Hadath Baalbek, pisząc do siebie pod hasłem „Budować pokój”. Laure Mourlo Beernaert, nauczycielka ze szkoły w Veyrier opisała na koniec sposób, w jaki jest realizowana praktycznie owa postawa szacunku i współżycia wewnątrz szkoły oraz utrwalana kultura pokoju.

Opublikowano 16/03/2012 

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca