Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

12/8/2011 - Hiszpania - Młodzi z Angoli na ulicach Madrytu
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – MłODZI Z ANGOLI NA ULICACH MADRYTU

(ANS – Sewilla) – Około setka młodych obywateli Angoli, po przemierzeniu pierwszego etapu podróży kończącego się w Sanktuarium Fatimskim, przybyło w dniu wczorajszym, 11 sierpnia, do Sewilli, aby wraz ze swoimi rówieśnikami z Hiszpani wziąć udział w Dniach Diecezji, które potrwają do 15 sierpnia.
 
Grupa, składająca się ze studentów Katolickiego Uniwersytetu w Luandzie i członków Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS), przybyła do Portugalii w dniu 8 sierpnia, udając się następnego dnia do Sanktuarium w Fatimie. Grupie towarzyszy ks. Martín Lasarte, Delegat ds. Duszpasterstwa Młodzieży Wizytatorii Angolskiej “Mamá Muxima”.

W wywiadzie, jakiego udzielił Agencji “Ecclesia” ten salezjanin kapłan, pochodzący z Urugwaju, w Angoli od 1995 r., opowiedział o wierze i entuzjazmie, które charakteryzują grupę, “pragnącą rozszerzyć swoje choryzonty i poznać sposób, w jaki inni młodzi stawiają czoła wyzwaniom, jakie stawia Ewangelia we obecnej epoce.

Angola, ciesząca się okresem większej stabilizacji i wzrostu gospodarczego, będzie reprezentowana w Madrycie przez delegację liczącą przeszło 500 młodych, pochodzących z prowincji Luanda, Kwanza Sul, Kwanza Norte, Benguela, Uíge, Cabinda i Huambo.

Delegacja ta składa się z 4 grup: 115 osób z Katolickiego Uniwersytetu w Luandzie w ramach MGS, 156 z ramienia Krajowego Sekretariatu ds. Duszpasterstwa Młodzieżowego, 175 ze Wspólnot Neokatechumenatu  i 11 – od Sióstr Miłosierdzia, plus inni, którzy przebędą tu z własnej inicjatywy.

Na ŚDM w Sydney w 2008 r. delegacja angolska liczyła tylko 50 osób.

W obecnej sytuacji “młodzi starają się być twórcami społeczeństwa coraz bardziej sprawiedliwego i braterskiego” – podkreślił ks. Lasarte, który żywi nadzieję, iż ci młodzi w Madrycie znajdą konieczne siły, by być “bodźcem do zmian w swoich wspólnotach”. “Wciągnąłem młodych studentów, aby uczyli się, jak uczynić swoją przyszłość i swój zawód narzędziem dobra” – podkreślił ten salezjanin kapłan.

W swoim bagażu niosą przede wszystkim “radość i spontaniczność swojej kultury” – twierdzi ks. Lasarte, a także różne wyrazy artystyczne, które zaprezentują w czasie ŚDM. Wśród nich znajdą się tradycyjne tańce, takie jak “rebita”, charakterystyczna dla regionów środkowej i północnej Angoli, układy choreograficzne z akompaniamentem muzyki, strojami i rzemiosłem typowo afrykańskim.

Opublikowano 12/08/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca