Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

6/8/2011 - Polska - “Totus Tuus”, trzy miłości Ks. Bosko: Eucharystia, Papież i Maryja
Zdjęcie artykułu -POLSKA – “TOTUS TUUS”, TRZY MIłOśCI KS. BOSKO: EUCHARYSTIA, PAPIEż I MARYJA

(ANS – Częstochowa) – Trzeci dzień obrad VI Światowego Kongresu Maryi Wspomożycielki na Jasnej Górze obracał się przede wszystkich wokół trzech “pasji” Ks. Bosko, które charakteryzują duchowość salezjańską: Eucharystia, Papież i Maryja.  

Dzień rozpoczął się Mszą świętą. Przełożony Generalny w swojej homilii wybrał jako myśl przewodnią zdanie, które mogłoby podsumować cały pontyfikat Jana Pawła II: „Nie chciałbym niczego innego, jak tylko przywrócić Boga światu”. „Myślę, że to pragnienie najbardziej leżało mu na sercu, dlatego niósł Ewangelię na krańce świata i mówił o niej na wszystkich placach, gdzie go zapraszano, aby zabrał głos. Jan Paweł II – lampa, która świeci, oświeca umysł i rozgrzewa serca. Człowiek, wierzący, pasterz, Namiestnik Chrystusa, który przemawiał swoimi słowami i życiem”.  

Po Mszy św., u stóp Carnej Madonny, zgromadziły się – wokół swojej Przełożonej Generalnej, Matki Yvonne Reungoat – Córki Maryi Wspomożycielki, aby odnowić swoje śluby i modlić się, wraz z wszystkimi obecnymi, za cały Instytut, powierzając go Maryi. W ten sposób, poprzez zawierzenie Maryi, rozpoczęły się obchody 140. rocznicy założenia Zgromadzenia Córek Maryi Wspmożycielki.

Pierwsza część tego dnia obrad miała taki sam przebieg jak w dniu poprzednim: konferencja, świadectwo i doświadczenia. Ojciec Jan Pach, ze wspólnoty paulińskiej, która opiekuje się Sanktuarium Jasnogórskim, wygłosił konferencję na temat: “Matka Boska Częstochowska zwana Czarną Madonną” na temat historii Sanktuarium i Obrazu, który jest w nim przechowywany od 1382 r. “Ufność Polaków i pielgrzymów z całego świata we wstawiennictwo Maryi Jasnogórskiej przejawiała się w rosnącej liczbie pielgrzymów. W osatnich latach sanktuarium odwiedziły ponad cztery miliony wiernych, z czego ponad sto siedemdziesiąt tysięcy pilegrzymów pieszych rocznie”.

Postacią zaprezentowaną w ramach przestrzeni “Świadectwo” była sylwetka błogosławionego Jana Pawła II. Wyjątkowym świadkiem był kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup Krakowa, który przez czterdzieści lat był osobistym sekretarzem nowego błogosławionego. „Jestem szczęśliwy, że jego osoba jest dla was tak znacząca. Jako młody student znał salezjanów, gdy mieszkał na terenie parafii, którą prowadzili; tam się kształtował. Pewnego dnia, kiedy udał się tam na Mszę św., zastał pusty kościół, salezjanie zostali wywiezieni do Oświęcimia”.  

Kardynał przypomniał, że Jan Paweł II pozostawił wielkie dziedzictwo duchowe, w którym modlitwa odgrywała główną rolę. „Często trwał przed Najświętszym Sakramentem; tam miał swój stolik, kartkę papieru. To było jego uprzywilejowane miejsce”.

Przywołując dzień jego wyboru na następcę św. Piotra i jego pontyfikat, powiedział: „W dzień Konklawe powiedział do mnie: ‘Zobacz, jak mnie urządzili!’. Był dumny z historii swojej Ojczyzny, Polski, ale z wielką łatwością otwierał się na inne kultury. Znał wiele języków, nigdy nie potrzebował tłumacza. Zmienił systemy gospodarcze i polityczne siłą olbrzyma. Papież Benedykt XVI powiedział: ‘Jan Paweł II pomógł nam się nie lękać, ponieważ prawda gwarantuje wolność’”.

Następnie dodał: “Jan Paweł II nie dysponował żadną armią, a tylko Słowem Bożym. Był olbrzymem wiary. Dewiza „Totus Tuus” nie była pustym słowem. W jego osobie otrzymaliśmy mądrego przewodnika w tym trudnym, współczesnym świecie”. Po jego wystąpieniu w auli został wyświetlony film poświęcony Janowi Pawłowi II.

“Doświadczenie” zostało przedstawione przez siostrę Rosalinę Ravasio, założycielką Wspólnoty “Shalom” w Palazzolo Sull’Oglio (Włochy), powstałej z myślą o  młodzieży uzależnionej od narkotyków i tych, którzy przeżywają problemy typowe dla młodzieży. Zakonnica opowiedziała o tym, w jaki sposób, w ramach wspólnoty, zainicjowała młodzieżową grupę ADMA o nazwie „Moc ducha z Maryją Wspomożycielką”; „Maryja jest naprawdę szczególną i jedyną obecnością dla naszej drogi uzdrowienia i wyzwolenia”. Potem zostały przybliżone niektóre historie dziewcząt, które dzieliły się swoim doświadczeniem życiowym, najpierw dramatycznym, a potem, dzięki Wspólnocie „Shalom” – pełnym nadziei.

Czas popołudniowy rozpoczęła Adoracja Eucharystyczna, celebracja modlitewna w różnych językach. Potem był odpowiedni czas do pracy w grupach językowych.
 
Wieczór zakończył się “Apelem” w Jasnogórskim Sanktuarium i modlitwą za chorych, cierpiących, prześladowanych z powodu wiary i tych, którzy przeżywają trudności.

Program i teksty przemówień są dostępne na stronie ADMA.

Opublikowano 06/08/2011

 

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca