Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

5/8/2011 - Polska - “Totus Tuus”: spojrzenie biblijne, teologiczne i historyczne na pobożność maryjną
Zdjęcie artykułu -POLSKA – “TOTUS TUUS”: SPOJRZENIE BIBLIJNE, TEOLOGICZNE I HISTORYCZNE NA POBOżNOść MARYJNą
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Częstochowa) – Drugi dzień VI Światowego Kongresu Maryi Wspomożycielki rozpoczął się Eucharystią u stóp obrazu Czarnej Madonny w Sanktuarium Jasnogórskim. Na dwie sesje obrad, do południa i po południu, złożyły się konferencje, świadectwa i doświadczenia, które uwypukliły niektóre rysy maryjne i przybliżyły interesujące sylwetki czcicieli.

Mszy św. przewodniczył Przełożony Generalny ks. Pasqual Chávez Villanueva. Ks.  Franco Lotto, Rektor Bazyliki Maryi Wspomożycielki w Turynie, wygłosił homilię. Komentując niektóre fragmenty maryjne, a w sposób szczególny ten mówiący o Weselu w Kanie, podkreślił obecność, macierzyńską rolę i zatroskanie Maryi.

Pierwszą konferencję, o charakterze biblijnym, wygłosił ks. Juan José Bartolomé: “Wspomożycielka i Matka wszystkich wierzących. O roli Maryi w życiu wiary ucznia na podstawie Ewangelii św. Jana”. Biblista poddał analizie dwa fragmenty, w których Maryja – nazwana w Ewangelii św. Jana “Matką Jezusa” – pojawia się: na Weselu w Kanie (J 2,11) i na Kalwarii (J 19,30). Te dwa wydarzenia, nieobecne w trzech Ewangeliach synoptycznych, uwidaczniają rolę Matki Jezusa: wyedukowana przez swojego Syna i nauczycielka uczniów swojego Syna.

Świadectwo przedstawił ks. Zenon Klawikowski, wykładowca Duchowości salezjańskiej w Lądzie. Ks. Klawikowski uwypuklił specyfikę kultu maryjnego w duchowości narodu polskiego. „Excursus” historyczny, jaki przeprowadził, przybliżył sylwetki niektórych salezjanów, kandydatów na ołtarze, wielkich czcicieli Wspomożycielki: Sługa Boży kard. August Hlond, Prymas Polski, błogosławiony ks. August Czartoryski, błogosławiony ks. Józef Kowalski, męczennik z Auschwitz i obrońca Różańca. Na zakończenie prelegent stwierdził, że z chwilą przybycia duchowych synów Ks. Bosko do Polski kult Maryi Wspomożycielki Wiernych nabył nowego bodźca i wigoru.

W drugiej części dopołudniowej sesji miała miejsce prezentacja doświadczeń życia grup i członków Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki (ADMA) z różnych krajów. Pierwsze dwa dotyczyły współpracy Duszpasterstwa Młodzieży i ADMY w Torrent (Hiszpania) oraz historii Ady i Andrei, rodziny z Turynu (Włochy).

Ks. Roberto Carelli, wykładowca teologii w Instytucie na “Crocetta” (Turyn), otwarł seję popołudniową. W swojej prelekcji – “Zawierzenie Maryi. Wydarzenia, fundamenty, głębia” – wyliczył niektóre z motywów, które tłumaczą i zachęcają do zawierzenia Maryi, do tego aktu duchowego, poprzez który wierzący uznają Maryję za Matkę i przyjmują Ją jako dzieci. „Chodzi o bardzo konkretny, a zarazem całkowicie nadprzyrodzony akt, w którym urzeczywistnia się nie tylko usynowienie metaforyczne czy naturalne” – stwierdził ks. Carelli. “Aby go zrozumieć potrzebne są: szerokie otwarcie umysłu i serca: poprośmy o nie Maryję, jako o dar Ducha.

W ramach przestrzeni przeznaczonej na świadectwa Maria Rita Scrimieri Pedriali, Salezjanka Współpracownica, Koordynatorka Centrum Studiów „Opera dei Tabernacoli Viventi” w Mediolanie, przedstawiła sylwetkę błogosławionej Alexandriny Marii da Costa, salezjanki współpracownicy, znaczącego świadka Poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi w XX wieku.

Także po południu zostały przybliżone dwa doświadczenia: działalność młodzieżowych grup ADMY z Boliwii, które przedstawił ks. Severino Laredo, dyrektor dzieła w La Paz Calacoto, i pielgrzymki ewangelizacyjne w Polsce. Na zakończenie swojego świadectwa młodzi pielgrzymi zaprosili Przełożonego Generalnego i Matkę Reungoat do udziału w swojej pielgrzymce, mianując ich “Honorowymi Pielgrzymami” i wręczając im przewodnik pielgrzymiej drogi, by można było do nich dołączyć na trasie.

Tradycyjne, salezjańskie “słówko na dobranoc” skierowała Matka Yvonne Reungoat. Przełożona Generalna Córek Maryi Wspomożycielki  przypomniała, w jaki sposób kult maryjny wpisuje się w DNA Rodziny duchowej, która zrodziła się z charyzmatu Ks. Bosko: “Związek z kultem maryjnym naszej Rodziny zakłada poszukiwanie Jezusa i dróg, które do Niego prowadzą każdego dnia. Maryja prowadzi nas do Jezusa, sprawia, żę stajemy się częścią Kościoła, łączy nas w jedną Rodzinę, umacnia naszą wspólnotę, zachęca do wypełniania powierzonej nam misji polegającej na byciu dla młodego pokolenia wyrazem miłości Bożej”. A następnie dodała: „Pozwólcie, że Wam przypomnę, że jutro, 5 sierpnia, obchodzimy 139. rocznicę założenia naszego Instytutu. Wiele młodych dziewcząt, składając śluby zakonne, staje się Córkami Maryi Wspomożycielki i przyłącza się do tego ‘żywego pomnika uznania Wspomożycielki’, jakim jest nasz Instytut. Właśnie takimi nas chciał ks. Bosko”.

Dzień zakończył się modlitwą różańcową, odmówioną w różnych językach, na jasnogórskich wałach; rozważania zaczerpnięto z pism kard. Augusta Hlonda i Listu Apostolskiego Jana Pawła II o Różańcu.

Program i teksty prelekcji są dostępne na stronie ADMA.

Streaming – bezpośrednie transmisje na stronie www.missionidonbosco.tv:
czwartek, 4 sierpnia 2011
2° część: - godz. 16.00 – 19.30 (GMT+2)

piątek, 5 sierpnia 2011
1° część: - godz. 9.30 – 13.00 (GMT+2)
2° część: - godz. 16.00 – 18.30 (GMT+2)

sabota, 6 sierpnia 2011
zakończenie: - godz. 8.45 – 12.45 (GMT+2)

Opublikowano 05/08/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca