Inicjatywa tej mobilnej struktury jest wspólnym przedsięwzięciem założyciela wioski dla dzieci ulicy, ks. Marciano Evangelista, i pioniera duszpasterzy pracujących w trudnym środowisku dzielnicy Laguna – ks. Salvadora Pablo. Ciężarówka-szkoła może pomieścić jednocześnie 25 uczniów i oferuje lekcje od poniedziałku do piątku przez cztery godziny w ciągu dnia.
Kursy, które zostaną przeprowadzone, będą dotyczyć elektroniki użytkowej i naprawy motocykli. W ramach pierwszego uczestnicy będą się uczyć techniki napraw urządzeń elektrycznych, takich jak wentylatory, telewizory, gniazdka elektryczne, obwody i przewodniki oraz telefony komórkowe. Na koniec kursu uczestnicy otrzymają Certyfikat Krajowy (NC2), wystawiony przez „Technical Education and Skills Development Authority” (TESDA).
Drugi kurs został pomyślany pod kątem przydatności dla społeczności, która używa motocykli jako środków transportu; lekcje formalne będzie prowadzić specjalista z przedsiębiorstwa motorowego.
Pomysł mobilnej sali zrodził się w głowie pana Johna Kerra, świeckiego wolontariusza, działającego w wiosce “Tuloy” i członka rady Fundacji “Tuloy”, w odpowiedzi na rosnącą liczbę uczniów, którzy opuszczają szkołę. Ogólnymi przyczynami są, zdaniem samych młodych, brak pieniędzy na transport publiczny i konieczność podjęcia pracy. Z tego względu Fundacja „Tuloy” zdecydowała się wyjść poza swoje mury i bezpośrednio dotrzeć do potrzebującej młodzieży, aby dać im możliwość fachowego przygotowania zawodowego i przekazać odpowiednie wartości.
“Więcej dzieci znajduje się na zewnątrz!” – twierdzi ks. Evangelista. “Musimy coś zrobić, aby dotrzeć do tych dzieci, które nie mogą znaleźć się wewnątrz murów wioski „Tuloy Sa Don Bosco”. “To my, salezjanie, musimy dostosować się do potrzeb ubogich, szybko odczytując znaki czasów. To nie młodzi muszą dostosować się do salezjanów i ich pracy” – dodaje ks. Pablo.
Obszar, w którym porusza się ciężarówka, obejmuje teren diecezji San Pablo – sufraganię archidiecezji Manila – powierzony biskupowi salezjaninowi Leo Drona. I na tym obszarze w ostatnich czasach siedem wspólnot salezjańskich, znajdujących się na terenie diecezji, koncentruje swoje wysiłki na rzecz wychowania i ratowania młodych.
Opublikowano 21/07/2011