Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

29/6/2011 - Watykan - ŚDM 2011: protagonistami są młodzi
Zdjęcie artykułu -WATYKAN – ŚDM 2011: PROTAGONISTAMI Są MłODZI
(ANS – Watykan) – W dniu wczorajszym, 28 czerwca, w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej miała miejsce prezentacja programu XXVI Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Madrycie w dniach 16-21 sierpnia. Łączy się to z wielkim zaangażowaniem Papieskiej Rady ds. Świeckich i Lokalnego Komitetu Organizacyjnego (COL) tych Dni, które przejdą do historii jako pierwsze ŚDM epoki cyfrowej.

W czasie spotkania, którego moderatorem był dyrektor Biura Prasowego, ojciec Federico Lombardi, głos zabrali kard. Stanisław Ryłko, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich; kard. Antonio María Rouco Varela, Arcybiskup Madrytu; dr Yago de la Cierva, Dyrektor wykonawczy ŚDM 2011; pani Elsa Vázquez Maggio, wolontariuszka międzynarodowa, i pan José Antonio Martínez Fuentes, Szef Sekretariatu Generalnego, odpowiedzialny za akredytację pielgrzymów ŚDM 2011.

“ŚDM już na stałe wpisały się w życie Kościoła powszechnego jako element, który pobudza, w stały sposób, jego zaangażowanie na rzecz młodych pokoleń” – powiedział na wstępie kard. Ryłko. Przygotowanie do nich stanowi dla Kościoła Hiszpańskiego rodzaj „kairosu”, który był w stanie “odkryć siebie samego, swoje wielkie możliwości duchowe... i docenić cenne zasoby tkwiące w samych młodych, duszpasterzach i wszystkich tych, którzy w swoim środowisku potrafili dać świadectwo – czasem zaskakujące – autentycznego zaangażowania  i wielkiej wspaniałomyślności”. Kardynał, przytaczając słowa orędzia Benedykta XVI na ŚDM 2011 podkreślił, że głównym celem jest ewangelizacja, której młodzi są głównymi protagonistami.
 
Kard. Rouco Varela przybliżył zaangażowanie Kościoła Hiszpanii, będącego gospodarzem tegorocznych ŚDM, i podkreślił znaczenie historyczne, kulturowe i religijne miasta Madryt.

Dyrektor wykonawczy ŚDM 2011, Yago de la Cierva, omówił stan przygotowań od strony logistyki, komunikacji społecznej i ekonomicznej, mówiąc o wsparciu, jakiego udzieliły władze Hiszpanii i Autonomicznej Wspólnoty Madrytu poprzez wprowadzenie różnych ulg i zezwoleń, jak np. zniesienie opłaty konsularnej za wizy. Dyrektor wykonawczy zapewnił, że zaplecza techniczno-gospodarcze na poszczególnych placówkach zostaną przygotowane na czas, łącznie z tymi, które dopiero mają powstać. Gdy chodzi o stronę ekonomiczną, tą, zważywszy na szczególną sytuację ekonomiczną Hiszpanii, będzie się zarządzać i zadba się o nią z zastosowaniem kryterium umiarkowania, które pomoże przeżyć SDM w ich wymiarze “pielgrzymki”. Jakkolwiek takie podejście nie przeszkodziło w utworzeniu solidarnościowego funduszu, który pozwoli wielu młodym przybyć do Madrytu.

Elsa Vázquez Maggio podzieliła się, w imieniu licznych wolontariuszy ŚDM, swoim doświadczeniem. Elsa, z pochodzenia Meksykanka, obecnie mieszkająca w Australii, odbywa, jako wolontariuszka międzynarodowa, swój rok szabasowy, który finansuje znany bank australijski, gdzie wróci do pracy 29 sierpnia tego roku. Na koniec, José Antonio Martínez Fuentes przedstawił program przyjęcia młodych pielgrzymów.

Na podstawie danych, jakich dostarczył COL w związku ze ŚDM 2011, wynika, że:
• Oficjalnie jest zapisanych około 440 tysięcy młodych (o tym czasie w przeszłości nigdy nie było takiej ilości zgłoszonych!): Europa – 285499, Ameryka – 88289, Azja – 20530, Afryka – 9510, Oceania – 1306;
• 14 tysięcy księży towarzyszy młodym;
• 744 biskupów, z których 263 wygłosi katechezy;
• 250 miejsc katechetycznych;
• katechezy będą głoszone w 30 językach;
• do dyspozycji będzie 700 tysięcy egzemplarzy “YOUCAT”, pomocy katechetycznej Kościoła Katolickiego dla młodzieży w 6 językach;
• 24 tysiące wolontariuszy z różnych krajów będzie się udzielać w ramach różnych posług; 
• 68 diecezji hiszpańskich przyjmie przed ŚDM grupy młodych pielgrzymów.

Aby poszerzyć udział o tych, którzy nie będą mogli przybyć do Madrytu, są przewidziane spotkania młodych, które będą realizowane za pośrednictwem telewizji satelitarnej lub internetu; tak będzie np. w przypadku Ukrainy, Burundi czy Madagaskaru.

Prezentując na zakończenie konferencji prasowej swoją książkę pt. “Generazione GMG” (Pokolenie ŚDM), Mimmo Muolo przytoczył rozmowę z kardynałem Rouco Varela, która ukazuje, w jaki sposób “pomysł Jana Pawła II” wciągnął trzy pokolenia: to po roku ’68, to po zburzeniu muru berlińskiego i to obecne, epoki cyfrowej.

Na ANSchannel są dostępne dwa oficjalne spoty ŚDM, zrealizowane przez COL.  A - B

Opublikowano 29/06/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca