Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

23/6/2011 - Stany Zjednoczone - Nowy Komitet ds. walki z handlem ludźmi
Zdjęcie artykułu -STANY ZJEDNOCZONE – NOWY KOMITET DS. WALKI Z HANDLEM LUDźMI
(ANS – Nowy Jork) – W dniu 14 czerwca 40 przedstawicieli różnych NGO, z których wiele należy do zgromadzeń zakonnych, zgromadziło się na pierwszym oficjalnym spotkaniu Komitetu NGO, by omówić kwestię handlu ludźmi. Wśród członków Komitetu znajduje się także salezjanin, ks. Thomas Brennan, były przedstawiciel salezjanów przy ECOSOC, Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ.

Od blisko dwóch lat wąska grupa członków NGO, w większości organizacji prowadzonych przez zgromadzenia zakonne, tworzy, wewnątrz Komitetu NGO, grupę roboczą, która współpracuje i zajmuje się kwestiami związanymi z migracją i handlem ludźmi. Na początku maja grupa ta zdecydowała się powołać swój własny Komitet ds. walki z handlem ludźmi, podjęto też decyzję, że jego działalność rozpocznie się w czerwcu.

Komitet ds. walki z handlem ludźmi zajmie się tym problemem w odniesieniu do głównych sektorów wykorzystania seksualnego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na kierowane prośby, kwestię pracy, transplantację organów i nielegalne aborcje.

Główny zarząd Komitetu NGO będzie miał za zadanie koordynowanie pracy Komitetu i wypracowanie modelu współpracy “leadership”. Do wyróżniających się członków tej grupy należą: ks. Thomas Brennan (Salezjanie Ks. Bosko), s. Ilaria Buonriposi (“Vivat International”; Siostry Misjonarki Kombonianki); s. Leonir Chiarello (Misjonarki św. Karola Boromeusza– Skalabrinianki); s. Winifred Doherty (Siostry Naszej Pani Miłosierdzia Dobrego Pasterza) i s. Catherine Ferguson (“UNANIMA International”).

W czasie pierwszego spotkania Komitetu jeden z członków Biura Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ, zajmującego się przemocą wobec dzieci, przedstawił starania Biura, których celem jest walka z problemem handlu ludźmi, zwłaszcza dziećmi. Po ożywionej debacie zarysowały się podstawy przyszłej współpracy. Także Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (OIM) i Międzynarodowa Organizacja Pracy (OIL) obiecały swoje wsparcie.

Plaga handlu żywym towarem staje się, w sposób coraz bardziej widoczny, problemem światowym, który wymaga koniecznej interwencji. Dane dotyczące handlu ludźmi, podobnie jak to się dzieje w przypadku innych ukrytych i nielegalnych procederów, są nieścisłe. Niemniej jednak doświadczenie NGO na tym polu i monitoring prowadzony przez kraje członkowskie, uwzględniający problem handlu na danych terenach, wskazują na powagę tej sytuacji.

Stworzenie Komitetu ds. walki z handlem ludźmi świadczy o tym, że zgromadzenia zakonne, zajmujące się tym problemem, naprawdę podjęły walkę z handlem żywym towarem. Powstanie tego Komitetu jest dla państw członkowskich i ONZ wskazówką, że społeczność cywilna i zgromadzenia zakonne mogą współpracować z rządami w przeciwstawieniu się przyczynom, które leżą u podstaw handlu ludźmi.

Opublikowano 23/06/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca