Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

6/5/2011 - Watykan - Bloggers i Kościół: dialog możliwy
Zdjęcie artykułu -WATYKAN – BLOGGERS I KOśCIÓł: DIALOG MOżLIWY
(ANS – Watykan) – W poniedziałek 2 maja 150 bloggerów uczestniczyło w otwartym spotkaniu, zorganizowanym przez Papieskę Radę ds. Środków Społecznego Przekazu i Papieską Radę ds. Kultury. To zaproszenie bloggerów, skierowane przez Kościół, było pragnieniem czegoś więcej.

Spotkanie, jakie odbyło się w siedzibie dwóch dykasterii: Kultury i Środków Społecznego Przekazu przy via della Conciliazione miało na celu umożliwienie dialogu pomiędzy bloggerami i przedstawicielami Kościoła, dzielenie się doświadczeniami tych, którzy aktywnie działają na tym polu oraz – lepsze zrozumienie potrzeby tego typu środowiska. Przekrój uczestników był zróżnicowany pod względem językowym, geograficznym i typologii blogów (instytucjonalny, prywatny, wielopodmiotowy czy personalny). Do 150 uczestników dołączyło innych 750 bloggerów i użytkowników portali społecznościowych, połączonych bezpośrednią drogą web czy w inny sposób.

Zostały przedstawione niektóre z inicjatyw, jakie Kościół realizuje w świecie nowych mediów, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży zainteresowanej uczestnictwem w ŚDM w Madrycie za pośrednictwem internetu. W pierwszej części spotkania zostały omówione kwestie, które stały się także przedmiotem dyskusji uczestników; bloggerzy, reprezentujący różne obszary językowe, zastanawiali się nad tematami o charakterze ogólnym. W drugiej części spotkania niektóre z osób zaangażowanych w strategie komunikacji społecznej Kościoła przedstawiły swoje doświadczenia związane z wykorzystaniem nowych mediów, a także inicjatywy na rzecz skutecznej współpracy Kościoła i środowiska bloggerów.
 
W centrum wypowiedzi i opinii uczestników znalazło się porównanie pomiędzy komunikacją społeczną Kościoła, charakteryzującą się strukturą hierarchiczną, i tą spontaniczną i masową, związaną z blogami i portalami społecznościowymi. Wiele miejsca w tej debacie poświęcono Facebookowi i Twitterowi.

Głos zabrali także kard. Gianfranco Ravasi, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, bp Claudio Celli, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, i ojciec Federico Lombardi, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego bp Celli oświadczył: “Tu chodzi o technologię, która uwypukli mocno to, iż problemem nie jest technika, ale znajdujący się w centrum człowiek. Tak więc musimy po raz wtóry tak sprawić, aby człowiek mógł się wypowiedzieć w spotkaniu z innymi mężczyznami, innymi kobietami i – jednocześnie – musimy patrzeć do przodu, w przyszłość, aby tak uczynić, by ten świat stał się bardziej ludzki i aby mógł żyć, doceniać, użytkować te technologie, które sprzyjają – jeżeli są dobrze wykorzystane – głębszemu i bogatszemu doświadczeniu i relacji ludzkiej”.

Dialog, zawiązany pomiędzy bloggerami i przedstawicielami Kościoła, potwierdził, iż internet wymaga nowego typu obecności duszpasterskiej i domaga się osoby “web-pasterza”. François Jeanne-Beylot stwierdził: “Jeżeli Chrystus przyszedłby głosić dzisiaj, nie wyszedłby na górę czy barkę, ale użyłby Twittera albo założyłby jakiegoś bloga”

Życzeniem uczestników było, aby dialog, które dopiero co się rozpoczął, mógł znaleźć kontynuację w innych inicjatywach.

Opublikowano 06/05/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca