Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

12/1/2011 - Haiti - Trzy kroki obecności salezjańskiej
Zdjęcie artykułu -HAITI – TRZY KROKI OBECNOśCI SALEZJAńSKIEJ
(ANS – Port-au-Prince) – Rok 2010 był jednym z najbardziej mrocznych lat w historii Haiti. Klęski żywiołowe, brak stabilności politycznej, interesy i brak zainteresowania międzynarodowego – wszystko to powiększyło głębokie rany, których już doświadczył ten kraj. Salezjanie, obecni na Haiti od 75 lat, musieli stawić czoło starym i nowym problemom.
 
Katastrofa w dniu 12 stycznia, która była przyczyną śmierci tysięcy osób i zniszczenia wszelkich struktur, materialnych, społecznych i politycznych; cyklon “Tomas”, który, chociaż nie był tak potężny jak poprzednie tropikalne tajfuny: “Gustav”, “Hanna” i “Ike”, pogrążył już i tak zdruzgotane istnienie ludzi; szerzenie się zapowiadanej epidemii cholery oraz komplikacje polityczne i wyborcze – powiększyły głębokie rany Haiti. 

Salezjanie, którzy przybyli tutaj w 1936 r., niemalże od początku angażowali się w wychowanie społeczności, stawiając na uprzywilejowanym miejscu przede wszystkim kształcenie zawodowe. Uwzględniając przeciwieństwa i problemy społeczne, historyczne i kulturowe, angażowali się “budowanie” kultury i humanizmu, zasadzającego się na wartościach Ewangelii.

Dzień 12 stycznia 2010 r. zmusił salezjanów do poważnej rewizji prowadzonej działalności. Katastrofa niemalże w ciągu minuty dotkliwie zniszczyła Kraj, Kościół i Szkołę. Zabudowania i ludzie zostali zniszczeni, unicestwieni i usunięci z gry. 90% budynków szkolnych (szkoły podstawowe, średnie, uniwersytety) zamieniły się w proch; wśród nich także setki tysięcy ofiar Arcybiskupstwa Port-au-Prince; około 200 wykładowców uniwersyteckich i 38.000 studentów, uczonych, specjalistów, spoczęło pod gruzami.

Salezjanie obecni na Haiti, którym bodźca dodała wizyta Przełożonego Generalnego ks. Pascuala Cháveza, nazajutrz po trzęsieniu ziemi zaczęli się zastanawiać nad sposobem “odbudowy”, uznając edukację za priorytet. Przełożony Generalny polecił salezjanom na Haiti zaraz zakasać rękawy i natychmiast przyjąć młodych, którzy pozbawieni zajęć szkolnych i formacyjnych, mogli stać się ofiarami ludzi bez skrupułów. Do pierwszej pomocy udzialanej ofiarom trzęsienia ziemi doszło wsparcie psychologiczne i duchowe.

Po 75 latach od swojego przybycia salezjanie angażują się obecnie w “odbudowanie” swojej obecności. Przed nimi staje wiele wyzwań, nie licząc tych związanych ze skutkami katastrofy i cholery: 52% ludności Haiti stanowią ludzie młodzi; uniwersytety, państwowe i prywatne, upadają; kończący studia zamierzają opuścić kraj; trzeba koniecznie postawić na świeckich i nawiązać współpracę na wielu frontach.

Opublikowano 12/01/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca