Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

11/11/2010 - Republika Czeska - Cenne wskazówki odnośnie do pierwszego głoszenia
Zdjęcie artykułu -REPUBLIKA CZESKA – CENNE WSKAZÓWKI ODNOśNIE DO PIERWSZEGO GłOSZENIA
(ANS – Praga) – W dniu wczorajszym, w środę 10 listopada, zakończyły się “Dni Studium poświęcone Misji Salezjańskiej w sytuacji przejściowej i pierwszego głoszenia chrześcijańskiego we współczesnej Europie”. Zakończyły się one wieloma wskazaniami i ukierunkowaniami operatywnymi dla Salezjanów i Córek Maryi Wspomożycielki.

Po siedmiu dniach studium, refleksji, modlitwy i konfrontacji salezjanie i Córki Maryi Wspomożycielki (CMW), którzy zgromadzili się w Pradze, wraz z przedstawicielami Salezjanów Współpracowników i Ochotniczek Ks. Bosko, wskazali na cele, priorytety i sposoby działania, pozwalające realizować bardziej skuteczne duszpasterstwo w zakresie pierwszego głoszenia.

Przede wszystkim uczestnicy tego seminarium wyjaśnili znaczenie terminu “pierwsze głoszenie”, który został przyjęty jako bardziej właściwy od innych, takich jak pierwsza ewangelizacja, preewangelizacja, nowa ewangelizacja i reewangelizacja, zarówno ze względu na większą stosowność i jednoznaczność tego odniesienia, jak i sformułowanie, które użyto w “Generalnym Dyrektorium Katechetycznym”. Tak więc, odnosząc się do dokumentów kościelnych i innych specjalistycznych opracowań, pierwsze głoszenie zostało wyróżnione w kolektywnej postawie Kościoła, jako stanowiące stale jego publiczny obraz, a więc – “pierwsze głoszenie”, jakie świat otrzymuje. Co w formie bardziej szczegółowej wyraża się w konkretnym działaniu, codziennej praktyce osób i grup partykularnych, oddających się tej formie duszpasterstwa.

Na drodze analizy zostali wyodrębnieni uprzywilejowani odbiorcy i konkretne okoliczności, w jakich ten rodzaj ewangelizacji obecnie zachodzi. Po pierwsze, wskazano tutaj na tych, którzy nie znają Boga; tych, którzy są w trakcie poszukiwania religijnego i duchowego; i tych, którzy, chociaż ochrzczeni, oddalili się od wiary. Dalej, z punktu widzenia obecnych wyzwań w Europie, został podkreślony ogólny klimat prowizoryczności i lęku wobec przyszłości, sekularyzacji życie publicznego i współobecność innych religii, zwłaszcza islamu. 

I po trzecie, przedstawiono linie i strategie działania co do przyszłości. Przede wszystkim salezjanie i CMW zaznaczyli, że zaangażowanie misyjne, poza odpowiedzialnością osobistą, jest ukierunkowane na wspólnoty w ich całokształcie. Następnie, zostały przedstawione sposoby pierwszego głoszenia w odniesieniu do młodzieży, włączające ją w takie inicjatywy, jak Światowe Dni Młodzieży czy działania w ramach Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego, realizowane w takiej perspektywie, która czyni potem ich samych głosicielami w stosunku do innych młodych. Także zaangażowanie świeckich zostało tutaj szczególnie docenione. Została podkreślona ich pierwszorzędna rola na płaszczyźnie duszpasterstwa rodzin, które nie ogranicza się tylko do nauki katechetycznych formułek, ale świadczy o bogactwie i możliwościach, jakie oferuje życie prawdziwie chrześcijańskie.

I w końcu, wiele uwagi poświęcono także formacji głosicieli, którzy muszą być w stanie dostosować się do różnych rzeczywistości z “kreatywnym obliczem i otwartym sercem”, i zawsze zachować postawę szacunku i zaufania względem bliźniego.

Opublikowano 11/11/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca