W niedzielę, 20 czerwca, w stanie Bengal Zachodni, na terenie Inspektorii INC, rozpoczęły się pierwsze lekcje w zakresie programu szkoleniowego, zorganizowane przez miejscowych salezjanów we współpracy z Ministerstwem Indii ds. Rolnictwa i Rozwoju. Obecnie uczestniczą w nich setki osób od 18 do 30 roku życia, podzielonych na klasy po 60 osób, ale to przedsięwzięcie ma się rozszerzyć i objąć także inne stany Indii. Jak podaje Agencja Asianews, w całym kraju znajduje się przeszło 60 tysięcy ubogich uczniów, którzy w najbliższych latach będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa tych kursów.
Projekt zakłada trzymiesięczne cykle szkoleniowe w jednym z następujących sektorów: zarządzanie hotelowe, inżynieria, budowa samochodów, krawiectwo i rzemieślnictwo. To przedsięwzięcie, oprócz ożywienia zaangażowania salezjanów w szkolenie młodzieży i potwierdzenia wyboru ubogich jako uprzywilejowanej opcji posłannictwa, stanowi najważniejszy program realizowany przez Rząd we współpracy z Kościołem Katolickim Indii.
Ks. Robin Leonard Gomes, misjonarz salezjański z Instytutu “Auxilium Parish” w Kalkucie, wyjaśnia genezę tego projektu: “W ostatnich trzech latach dyskutowaliśmy z Ministerstwem na temat wychowania tych ludzi młodych, którzy znajdują się poniżej poziomu ubóstwa. I tak zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu kursów szkoleniowych w specyficznych sektorach pracy, finansowanych przez Ministerstwo, korzystając w tym celu z przeszło 100 salezjańskich instytutów technicznych znajdujących się w Indiach”.
“Jesteśmy zadowoleni, że możemy pomóc i usłużyć biednym studentom i krajowi poprzez ten projekt” – stwierdza dalej salezjanin. Mam nadzieję, że ta współpraca pomiędzy Kościołem i rządem będzie mogła być kontynuowana także w przyszłości”.
Opublikowano 13/07/2010