Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

13/5/2010 - Dom Generalny - Autobiografia ks. Cimattiego
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – AUTOBIOGRAFIA KS. CIMATTIEGO
(ANS – Rzym) – Ks. Gaetano Compri, promotor i wicepostulator Procesu kanonizacji bpa Vincenzo Cimattiego, opublikował ostatnio tom pt. “Vincenzo Cimatti. Autobiografia, której on nie napisał”; wydało go wydawnictwo LDC.  Dzieło to, opatrzone wprowadzeniem Przełożonego Generalnego Salezjanów, ks. Pascuala Cháveza, zawiera pisma i dokumenty autobiograficzne Czcigodnego Sługi Bożego, związane z życiem i misją “księdza Bosko Japonii”.

Ta szczególna “autobiografia” została opracowana na bazie informacji, a przede wszystkim tekstów, pochodzących z bogatego epistolarium Czcigodnego ks. Cimattiego. Ta rekonstrukcja, dokonana w oparciu o autobiograficzne pisma Czcigodnego salezjanina, stanowi interesujący eksperyment literacki.

Ks. Compri, uczeń bpa Cimattiego, a obecnie dyrektor “Cimatti Museum” w Tokio, potrafił wychwycić i przytoczyć wiele elementów, które zaświadczają o gorącym pragnieniu świętości Czcigodnego Sługi Bożego: świętości nigdy nie wymuszonej, świadczonej i proponowanej z uśmiechem, łagodnością i dobrocią, a także o cnotach, nabytych poprzez stałe zaangażowanie i ciągłą pracę nad sobą.

Praca apostolska ks. Cimattiego w Japonii, trwająca 40 lat, łączyła się także z najtrudniejszymi chwilami dla tego kraju. Po przybyciu w 1926 r. w charakterze Wizytatora, doświadczył wielkiego kryzysu ekonomicznego w 1929 r., który miał ogromny wpływ na społeczeństwo japońskie, zaś w czasie wojny światowej znalazł się w szponach panującego wówczas, zdesperowanego nacjonalizmu, bez jakiegolwiek kontaktu z zagranicą.  

W książce jest także dobrze przedstawiona płodność kulturalna i artystyczna ks. Cimattiego. Posiadając doktorat z nauk przyrodniczych, był wyjątkowym wychowawcą, co potwierdza przeszło 6.000 listów jego pióra i otrzymanych od wychowanków, poznanych w czasie pobytu we Włoszech. Znaczące jest także jego zaangażowanie muzyczne, będące prawdziwym narzędziem posłannictwa chrześcijańskiego i salezjańskiego. Jest autorem przeszło 950 kompozycji, a wśród nich 50 operetek i pierwszej, wielkiej opery napisanej w języku japońskim pt. “Hosokawa Grazia”; dał także ok. 2.000 koncertów w Manciuria, w Chinach, w Korei Północnej i Południowej.

Tekst wyróżnia się pod względem wyrazistości i spójności przedstawionych treści. Liczne materiały autobiograficzne, jakie zostały przytoczone – owoc analizy przeszło 10.000 dokumentów muzealnych – są podzielone pod kątem najbardziej znaczących etapów życia ks. Cimattiego; przypisy, które znajdują się na dole strony, odpowiednio objaśniają różne pisma i czynią bardziej przejrzystą biografię.

Ks. Chávez pisze we wstępie: “Ta ‘autobiografia’ stanowi prawdziwe ‘vademecum’ życia chrześcijańskiego, życia zakonnego, kapłańskiego, a zwłaszcza – życia salezjańskiego. Jest to coś więcej niż zwykła, nawet jeśli cenna, biografia, w której mówiłoby się o nim w sposób wspaniały, ale brakowałoby bezpośredniego odniesienia do jego słów, ożywianych wielką wiarą i bezgraniczną miłością. Wprawia w podziw spontaniczność i szczerość, z jakimi przekazuje najgłębszą rzeczywistość swojej duszy”.

Opublikowano 13/05/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca