Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

4/3/2010 - Włochy - Salezjanie kroczą z narodem cygańskim
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – SALEZJANIE KROCZą Z NARODEM CYGAńSKIM
(ANS – Rzym) – Na spotkaniu z Krajowymi Duszpasterzami Cyganów w Europie, które odbywa się w Rzymie, w dniu wczorajszym (3 marca) zostało przedstawione zaangażowanie Salezjanów i praca animacyjna Dykasterium ds. Misji.

W czasie obrad, których organizatorem i gospodarzem jest Papieska Rada ds. Migrantów i Podróżujących, wczorajszego popołudnia głos zabrał ks. Stanisław Rafałko, członek Dykasterium ds. Misji. Spotkanie to chce być wyrazem obecnej i przyszłej troski Kościoła względem Cyganów.

Ks. Rafałko, przekazując prelekcję ks. Václava Klementa, Radcy ds. Misji, przedstawił materiał przygotowany przez Dykasterium, służący poznaniu, uwrażliwieniu i promocji duszpasterstwa wśród Cyganów w związku z Dniem Misji Salezjańskich 2010. Wskazał na cztery punkty: poznanie i refleksja nad obecną sytuacją Sintów-Romów oraz zaangażowanie 14 wspólnot z 8 inspektorii; formacja zakonników i świeckich wolontariuszy; animacja prowadzona w grupach misyjnych; i w końcu – zadania i perspektywy na najbliższą przyszłość. Wśród projektów, które salezjanie rezlizują w tym roku, znajdują się: ośrodek wychowawczy nieformalny i ośrodek alfabetyzacji dla młodzieży i dorosłych w mieście Stara Zagora (Bułgaria), prowadzony przez salezjanów z Republiki Czeskiej; ośrodek duszpasterski w dzielnicy Lunik IX w Koszycach (Słowacja); i kaplica przy szkole w Kazinbarcika (Węgry).

Następnie miała miejsce projekcja jednego z filmów, który został przygotowany przez Missoni Don Bosco – Media Centre.

Adresatem spotkania jest naród, który liczy w Europie od 12 do 14 milionów osób, żyjący w warunkach ubóstwa i trudności spowodowanych brakiem dostępu do podstawowych dóbr: wody pitnej, odpowiedniego wyżywienia, godnego mieszkania, opieki zdrowotnej. Wrogość i dyskryminacja wykluczają ich ze środowka pracy, nauki, udziału w życiu politycznym i środowisku obywatelskim. Poprzez specyficzne duszpasterstwo, szanujące ich charakter kulturowy, Kościół, a wraz z nim Zgromadzenie Salezjańskie, stoi u boku wspólnoty cygańskiej i oferuje jej wsparcie ludzkie i opiekę duszpasterską poprzez działalność kapłanów, zakonników, zakonnic i świeckich; niektórzy z nich są pochodzenia cygańskiego. 

Zaangażowanie na rzecz włączenia i integracji Romów, Sintów i innych grup może otrzymać znaczący bodziec także w tym roku, który Europa poświęciła walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Jednocześnie Kościół przypomina Cyganom o ich korzeniach, ich obowiązkach obywatelskich i odpowiedzialności za pokojowe współżycie i wspólne dobro społeczeństwa.

Opublikowano 04/03/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca