Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

11/2/2010 - Chile - Odkryto prawdziwe oblicze błogosławionej Laury Vicuńa
Zdjęcie artykułu -CHILE – ODKRYTO PRAWDZIWE OBLICZE BłOGOSłAWIONEJ LAURY VICUŃA
(ANS – Santiago) – Chilijski dziennik “El Mercurio”, w swoim wydaniu z 7 lutego opublikował prawdziwy wizerunek błogosławionej Laury Vicuńa, dotychczas przedstawianej z europejskimi rysami, które jednak, jak się okazało pod długich badaniach, nie odpowiadają jej rzeczywistemu wyglądowi.
 
W długim artykule “El Mercurio” dziennikarz Gustavo Villavicencio podaje do wiadomości, że Córki Maryi Wspomożycielki (CMW) z Argentyny – gdzie Laura żyła, chociaż urodziła się w Chile – już od dawna wyrażały swoje wątpliwości co do przedstawianego wyglądu młodej błogosławionej, która odeszła w wieku 12 lat. Te wątpliwości nasilały się od roku 1990, kiedy to została wydana książka Ciro Brugna pt. “Conocimiento de Laura Vicuńa”.

W tej książce pojawia się zdjęcie grupy uczennic Instytutu Maryi Wspomożycielki z Junín de los Andes (Argentyna), na którym rysy błogosławionej dalece różnią od tych tradycyjnie przedstawianych na wizerunku, wykonanym przez artystę włoskiego.

“Wiedzieliśmy, że ten wizerunek nie budził nigdy żadnego entuzjazmu, dlatego też na początku zeszłego roku my, CMW z Argentyny i Chile, poprosiliśmy Karabinierów Chilijskich o odpowiednie dochodzenie, pozwalające naukowo określić prawdziwy wygląd błogosławionej. Dziewczynka w skórzanych bucikach, z uczesanymi włosami nie mogła przypominać wyglądu dziewczynki patagońskiej tamtych czasów” – stwierdza siostra Elda Scalco, dyrektorka Centrum Duchowości Salezjańskiej w Junín de los Andes.
 
Badanie, całkowicie przeprowadzone w tajemnicy, wymagało przeszło rok czasu, od chwili gdy zostały dostarczone karabinierom chilijskim dowody z Argentyny. Ekspertyzę przeprowadzali: Maria Benavente Aninat, antropolog sądowy i kryminolog, Gonzalo Garin Brito, portrecista, Victor Sepulveda Olavarria, szef Laboratorium cech osobowych, i Darch Gustavo Andrade, szef Departamentu Kryminologii.
 
CMW podkreślają, że wizerunek Luary Vicuńa, powszechnie znany do tej pory, powstał na bazie opisów przekazanych kilka dziesiątek lat potem przez siostrę błogogłosławionej. Siostra Piai, która była dyrektorką Instytutu w czasie, gdy uczyła się Laura Vicuńa, na początku XX wieku, tak ją opisała: “Laura miała okrągłą buzię, białą skórę, oblicze zawsze rumiane, piękne, wielkie i raczej ciemne oczy, wejrzenie inteligentne i szczere; skromna, o naturalnym uśmiechu, także kiedy cierpiała. Płakała a zarazem się śmiała, odchylając głowę lekko w prawo”.

Jeden z głównych badaczy życia błogosławionej, Pedro de la Noi, komentując wyraźnie patagońskie rysy dziewczynki na zdjęciu, ostatecznie utożsamionej z błogosławioną, oświadczył w wypowiedzi dla “El Mercurio”: “prawdziwa Laura Vicuńa tutaj jest bardziej bliska, ukazuje wygląd dziewczynki z Ameryki Łacińskiej”.
 
Arcybiskup Concepción, bp Ricardo Ezzati, salezjanin, czciciel Laury Vicuńa, powiedział w wywiadzie dla dziennika “La Segunda”, że na zdjęciu “widać dziewczynkę bardzo sympatyczną. Wykonano dobrą pracę, ponieważ badania naukowe pomogą nam odnaleźć te rysy i te elementy, które przybliżają nas do tej osoby, w tym przypadku – do życia tej świętej dziewczynki”.
 
Opublikowano 11/02/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca