Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

17/3/2009 - Włochy - Ks. Bosko patronem plantatorów winogron?
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – KS. BOSKO PATRONEM PLANTATORÓW WINOGRON?
(ANS – Castelnuovo Don Bosco) – W czasie “Golosaria”, przeglądu kulturalnego, zorganizowanego przez  “Club di Papillon”, który miał miejsce w sobotę 14 i niedzielę 15 marca na Colle Don Bosco, niektórzy z burmistrzów Monferrato, plantatorów winogron i organizatorów tej imprezy zaproponowali ks. Bosko na patrona włoskich plantatorów winogron.

W czasie spotkania głos zabrali dwaj salezjanie: ks. Sabino Frigato i ks. Egidio Deiana. Pierwszy, wykładowca Międzynarodowego Instytutu Teologicznego “Don Bosco” w Turynie, przedstawił osobę świętego, który umiał wcielić wartości wiejskie, typowe dla swojej ziemi. Ks. Deiana, natomiast, przedstawił pracę wychowawczą i szkoleniową, jaką salezjanie realizują w ośrodkach kształcenia zawodowego, zwłaszcza w ośrodkach rolniczych.

Sympatia, jaką darzył ks. Bosko pola i winnice, wywodzi się z jego życia, spędzonego na wsi; w wieku zaledwie 12 lat opiekował się krowami i pracował na winnicy w Moncucco. Winnica brata Józefa, przypisana Janowi, była wystarczającym wkładem, by ten mógł został wyświęcony na kapłana, jak tego domagała się tradycja kościelna. Tak więc nie przypadkowo często ks. Bosko przyprowadzał swoich chłopców na winnice w Monferrato do zbierania winogron i aby uczcić święto Madonny Różańcowej.

Pasja ks. Bosko w tym względzie wyłania się także ze świadectw starych plantatorów winogron z obszaru Chieri, pomijając jego artykuły, które pisywał w rubryce o dobrym wychowaniu, publikowane w miesięcznej serii “Czytanek katolickich”. Właśnie w jednym z nich z 1857 roku czytamy: “Wino dobrze robi, jeśli jest dobre i jest pite z umiarem; nadużycie w jego spożywaniu skraca życie i jest zgubną przyczyną nieszczęść i nędzy tak wielu rodzin”. Istotnie, w biografii świętego mowa jest o pewnej książce pt. “Enolog włoski”, małej pozycji, być może napisanej pod koniec 1844 roku, w której są wyjaśnione, w prosty i przystępny sposób, takie kwestie, jak: uprawa winorośli, warunki do urządzenia dobrej winiarni, przygotowanie beczek i kadzi oraz jak produkować wino.

Opublikowano 17/03/2009

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca