Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

23/6/2008 - Haiti - Życie “lakay”
(ANS – Port au Prince) – Droga, jaką działacze “Foyer-Lakay” z Port au Prince pokonują każdego dnia pomagając dzieciom ulicy z miasta, kreśli proste i konkretne etapy, które finalizują się przejęciem konkretnego zadania przez młodego wychowanka.

“Ulica”, “podwórze” i “lakay (“dom”) to nie tylko miejsca fizyczne, to są także etapy wychowania, poprzez które dzieci są przyuczane do stopniowego przejmowania faz odpowiedzialności. “Wszelki nasz wysiłek jest nastawiony na to, aby dzieci trafiły do “lakay”, gdzie jest możliwość pobierania nauki, nauki zawodu i stania się członkiem grupy społecznej. Wejście do “lakay” znaczone jest celebracją/obrzędem bardzo jasnym – uściśla ks. Stra, dyrektor dzieła salezjańskiego w Port au Prince-Enam i koordynator projektu “Foyer-Lakay”.

Ogień, uścisk i podpis składają się na wejście do “lakay”. Dzieci przychodzą ubogo ubrane, przeważnie w ubraniach mocno pobrudzonych, często w strzępach. W czasie, gdy wchodzą w “lakay”, są proszeni, aby podejść do małego ogniska, gdzie palą swoje odzienie, zwłaszcza jest to koszula, i wzniecić płomień ogniska. “Jest to symboliczny gest oczyszczenia, do którego uprzednio dzieci są przygotowywane” – wyjaśnia ks. Stra. Następnie jedna z wychowawczyń obejmuje dziecko i ofiaruje mu nową koszulę, a wychowawca, po tym jak objął wychowanka, podarowuje mu parę skarpet. “Dzielimy grupy na 15-16 osób, koordynowane przez wychowawczynię i wychowawcę w celu równowagi psychiczno-uczuciowej i odbudować klimat rodzinny” – dodaje ks. Stra.

Dziecko siada za stołem i podpisuje swoje zaangażowanie z trzema przyrzeczeniami: nie kłam, nie kradnij i szanuj wszystkich. Celebracja przystąpienia do ‘lakay’  jest dopełniona następnie świętem wspólnotowym.

Życie “lakay” charekteryzuje sześć przestrzeni: słuchanie-przyjęcie-dialog; więź ze swoją  rodziną, która się konkretyzuje poprzez wizyty i spotkania miesięczne i niektóre okazje; kształcenie szkolne i zawodowe; socjalizację; autonomię ekonomiczną; ewangelizację, rozumianą jako przekazywanie Ewangelii i jej wartości.

“Obecnie 15 z naszych 50 działaczy są dziećmi ulicy. W tym roku będziemy mieć pierwszego inżyniera, który robi doktorat i dwóch ludzi młodych, którzy poprosili o wstąpienie do seminarium” – mówi ks. Stra. Są to najbardziej wyraźne owoce pracy, jaką się wykonuje. Ks. Stra dodaje, że ma wielkie problemy, gdy chodzi o wejście młodych w świat pracy, zważywszy na to, że 70% ludności jest bez pracy.

Opublikowano 23/06/2008


 

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca