Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

20/1/2016 - Izrael - Beit Gemal: gdzie Żydzi spotykają się z Ewangelią
Zdjęcie artykułu -IZRAEL – BEIT GEMAL: GDZIE ŻYDZI SPOTYKAJą SIę Z EWANGELIą

(ANS – Beit Gemal) – W ostatnich dniach dużo mówiono w światowych mediach o Beit Gemal z powodu aktu wandalizmu, jakiego dopuściły się nieznane osoby. Chodzi o zniszczenie grobów na lokalnym katolickim cmentarzu, gdzie pochowani są salezjanie i córki Maryi Wspomożycielki, którzy pracowali w tym domu, byłej szkole rolniczej, przez ponad sto lat. Ale Beit Gemal to nie tylko to wydarzenie.

ks. Ilario Martinelli SDB

Beit Gemal, jako “miejsce święte”, które przechowuje pamięć związaną z pierwszym grobem diakona Szczepana, pierwszego męczennika, i grobem czcigodnego sługi Bożego – Szymona Srugi z Nazaretu, jest przede wszystkim celem “pielgrzymek” setek Żydów, którzy, zwłaszcza w sobotę, odwiedzają to Sanktuarium i mają możliwość spotkania się z salezjanami, którzy chętnie ich przyjmują i odpowiadają, w ich języku, na pytania, które ci stawiają, dotyczące św. Szczepana, Jezusa, Księdza Bosko i życia konsekrowanego; wszystko to są kwestie, które składają się po trochu na niezrozumiały dla nich świat, któremu na imię Kościół katolicki i chrześcijaństwo.

Tak, Beit Gemal jest miejscem spotkania i dialogu, prostego, nie akademickiego, stanowiąc małą część tego dialogu, jaki prowadzony jest między Kościołem  i Judaizmem, do którego Stolica Święta stale zaprasza, co znalazło wyraz także ostatnio, 10 grudnia, w “Refleksjach dotyczących kwestii teologicznych związanych z relacjami katolicko-żydowskimi”, którym przyświecała myśl ewangeliczna: “Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne” (Rz 11,29).

“Ta znacząca posługa dialogu żydowsko-chrześcijańskiego, jaka jest świadczona w Beit Gemal, stanowi cenną przestrzeń refleksji dla Ziemi Świętej” – stwierdza ks. Stefano Martoglio, radca salezjańskiego regionu Bliskiego Wschodu. “Jest miejscem, w którym pielęgnowana jest pamięć o świętych, czego dowodem jest grób św. Szczepana, i głoszone jest Słowo Boże. Stanowi świadectwo pokoju i zgodnego współżycia, tak bardzo ważne dla tej ziemi doświadczonej różnymi konfliktami i podziałami. Piękno tego miejsca bardzo pomaga w tym skupieniu i wytchnieniu duszy”.

„Dzięki żydowskim korzeniom chrześcijaństwa istnieje wyjątkowa i szczególną więź w dialogu. Żydzi i chrześcijanie powinni czuć się braćmi” – powiedział zeszłej niedzieli papież Franciszek, udając się z wizytą do synagogi w Rzymie.

Opublikowano 20/01/2016

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca