Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

1/12/2015 - Sri Lanka - Salezjanie pomagają młodym w trudnym wejściu na rynek pracy
Zdjęcie artykułu -SRI LANKA – SALEZJANIE POMAGAJą MłODYM W TRUDNYM WEJśCIU NA RYNEK PRACY

(ANS – Nochchiyagama) – Ośrodek kształcenia zawodowego (CFP), który prowadzą salezjanie, pomaga wielu młodym potrzebującym w znalezieniu zatrudnienia na trudno dostępnym rynku pracy w Sri Lance. Stwarza on młodym, którzy porzucili szkołę, doskonałą możliwość zmierzenia się z poważnym problemem braku pracy w tym kraju.

“Moja obecna sytuacja pozwala mi pomóc materialnie mojej rodzinie i rokować nadzieję na lepszą przyszłość” – wyznaje 19-letni W. Tirone Lakmal, który przerwał naukę z powodu trudnych warunków materialnych rodziny, a który potem podjął naukę zawodu spawacza w CFP “Don Bosco” w Nochchiyagama. Lakmal to jeden ze 160 chłopców i dziewcząt, którzy ukończyli kurs zawodowy w tym salezjańskim ośrodku. Jest wdzięczny za otrzymaną edukację, bo bez niej należałby dzisiaj do tak wielu młodych bez pracy, bez nadziei na znalezienie zatrudnienia. 

Dziesiątki lat wojny domowej w tym kraju zrodziły wielu młodych potrzebujących i chociaż wojna się skończyła, brak pracy wciąż pozostaje wielkim problemem.

“Ośrodek ten pozwala młodym zdobyć odpowiednie kompetencje, niezbędne do wejścia na rynek pracy, które mogą nabyć uczęszczając na kursy hotelarstwa, kształcenia technicznego i informatycznego” – informuje ks. Reginald Fernando, dyrektor ośrodka. Przede wszystkim ten ośrodek, bez względu na wyznanie religijne uczniów, pomaga tym, którzy opuścili szkołę.

Według badań dotyczących stanu zatrudnienia w Sri Lance, w pierwszym kwartale 2015 roku było w tym kraju 422 446 bezrobotnych, ze wskaźnikiem bezrobocia w przypadku młodych w wieku 15-24 lata wynoszącym 21,7%, przy założeniu, że obecnie młodzież stanowi ponad 23% ogólnej liczby ludności. Zaś według danych ONZ, w ostatnich 10 latach wskaźnik bezrobocia w przypadku młodych od 20 do 24 roku życia pozostał na poziomie 40%, z lekką modyfikacją w ostatnim roku.

Także czcigodny Kirinde Chandarathana Thero, mnich buddyjski, powiedział, że jest wdzięczny za to zaangażowanie ośrodka, ponieważ ci, którzy się w nim kształcą, nie tylko mają możliwość zdobycia dobrych umiejętności zawodowych, ale także są odpowiednio formowani i dyscyplinowani, i są zdolni do pokojowej współpracy zarówno z buddystami, jak i chrześcijanami.

Salezjanie są obecni w Sri Lance od 1956 r. W 1963 r. założyli pierwszą szkołę zawodową i od tego czasu powołali do życia kolejnych 17 ośrodków w całym kraju.

Opublikowano 01/12/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca