Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

19/11/2015 - Republika Środkowoafrykańska - Świadectwo z Bangi - 1 część
Zdjęcie artykułu -REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAńSKA – ŚWIADECTWO Z BANGI - 1 CZęść

(ANS – Bangi) – Na kilka dni przed wizytą papieża w Republice Środkowoafrykańskiej przytaczamy świadectwo, jakim dzieli się ks. Desiré Adjeckam, salezjanin, dyrektor ośrodka kształcenia zawodowego i salezjańskiej szkoły średniej “Don Bosco” w Damala, w Bangi. Dotyczy ono działań, jakie były możliwe w dużej mierze dzięki środkom, jakie zostały zebrane w ramach kampanii “Przestrzenie pokoju. Szkoły na rzecz pojednania w Republice Środkowoafrykańskiej”. 

Od początku września 2015 roku 250 dzieci znajdujących się w najtrudniejszych warunkach, także byłych wojowników, zostało skierowanych przez UNICEF do Ośrodka kształcenia zawodowego “Don Bosco” w Damala w ramach programu ich resocjalizacji i edukacji. W grupie tej znajduje się 91 byłych dzieci-żołnierzy: 66 chłopców i 25 dziewcząt.

Rozpoczęli oni pierwszy etap edukacji, na który składa się nauka czytania i pisania i inne zajęcia, w których biorą udział pod okiem czterech wychowawców, którzy im towarzyszą. Jeden z nich uczy czytania i pisania, drugi – prowadzi zajęcia plastyczne, a jeszcze dwaj inni – uczą religii i sportu. Należy zauważyć, że przed tym etapem wszyscy przeszli badania lekarskie, które miały na celu zapobiec chorobom zakaźnym i zakażeniu epidemicznemu. Istnieje także plan sanitarny w zakresie towarzyszenia psychologicznego nieletnim.

Są bardzo szczęśliwi z tej edukacji. Niektórzy z nich mówią, że powodem tego, iż przystąpili do grup zbrojnych było to, że nie wiedzieli, co mają robić w życiu, stąd byli zmuszeni sięgnąć po broń. Ale są tacy, którzy wierzą, że później będą mogli zostać fachowcami i dobrymi obywatelami.

Wielu z nich żałuje tego, co zrobili, i angażuje się w pomoc na rzecz rodzin i dzieci, które znajdują się w takiej samej sytuacji. Inni twierdzą, że nimi manipulowano, i często byli zmuszani do tego przez “lokalnych przywódców”.

Te dzieci, które rozpoczęły pierwszy etap swojej edukacji, zakończą go 30 listopada. Od 1 grudnia 2015 r. ci, którzy będą uczestniczyć w drugim etapie, zasadniczo będą brać udział w zajęciach przysposobienia do zawodu.

Nauczyciele już przygotowali programy przewidziane dla różnych kierunków kształcenia zawodowego. Muszą także przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, aby odpowiednio pomóc uczniom w wyborze kierunku zawodowego, jakie oferuje Ośrodek “Don Bosco”: stolarstwo, rolnictwo i hodowla zwierząt, mechanika, szkoła prawa jazdy, elektryk, murarz, krawiec i informatyk.

Pierwszy wniosek, jaki można wyciągnąć, to to, że są zadowoleni z tej edukacji. Potwierdza to fakt, iż są zawsze punktualni, przybywają każdego ranka pół godziny przed rozpoczęciem zajęć.

Opublikowano 19/11/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca