Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

18/11/2015 - Sudan Południowy - 80 tysięcy uchodźców na obszarze Mundri
Zdjęcie artykułu -SUDAN POłUDNIOWY – 80 TYSIęCY UCHODźCÓW NA OBSZARZE MUNDRI

(ANS – Mundri) – Jedynie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Sudanie Południowym, na terenie Mundri, 80 tysięcy osób było zmuszonych do ucieczki i schronienia się w lasach. Wiele z tych osób umiera z głodu i z powodu różnych chorób, zwłaszcza malarii. To jeden z najbardziej tragicznych skutków przemocy, która nie przestaje królować w tym kraju. 

Po czterech i pół roku od uzyskania niepodległości – co miało miejsce 9 lipca 2011 r. w następstwie referendum ludowego – Sudan Południowy stara się stawić czoła wielkiego konfliktowi, jaki ma miejsce między siłami rządowymi, którym przewodzi prezydent Kiir, a siłami wiernymi byłemu wiceprezydentowi Macharze. Ten konflikt, który rozpoczął się w grudniu 2013 roku, zmusił ponad 2 miliony osób do opuszczenia własnych domów. 

Szczególnie trudna jest sytuacja na obszarze Mundri, w południowo-zachodniej części kraju. “Podczas gdy rozmawiamy, dziesiątki osób nie przestają umierać, zwłaszcza starców i dzieci” – powiedział ks. David Kulandai Samy, misjonarz ze wspólnoty pw. Maryi Niepokalanej, przedstawicielowi “Pomocy Kościołowi w Potrzebie”.

Ludzie zostali pozbawieni wszystkiego: ich zbiory zostały zniszczone, domy spląndrowane, zwierzęta zabrane. Nie mówiąc już o nieustającej przemocy. “Wielu z naszych parafian ukryło się w lesie i teraz żyją w strasznych warunkach, zwłaszcza dzieci, które potrzebują pożywienia, a nie mają ani pokarmu, ani wody, ani opieki medycznej” – kontynuuje ks. Kulandai Samy.

Przywódcy religijni Sudanu Południowego, z biskupemI Tombura-Yambio – Edwardem Hiiboro Kussala na czele, zaapelowali o natychmiastowe zaprzestanie operacji wojskowych na obszarze Mundri, by można było zapewnić odpowiednią opiekę uciekinierom i rodzinom, które żyją w wioskach.

Także Salezjanie Księdza Bosko tam obecni i pracujący w czterech ośrodkach, z których jeden znajduje się w Maridi, niedaleko Mundri, zajmują opieką nad uciekinierami. Czynią to np. współpracując na polu kształcenia zawodowego, a także rozdając pożywienie w obozie dla uchodźców w Gumbo, przedmieściu Dżuby.

Opublikowano 18/11/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca