Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

9/10/2015 - Indonezja - Placówka salezjańska w Purwodadi
Zdjęcie artykułu -INDONEZJA – PLACÓWKA SALEZJAńSKA W PURWODADI

(ANS – Purwodadi) – Dziesięć lat od zaproszenia, jakie skierował biskup diecezji Purwekorto, bp Giuliano Kemo Sunarko SJ, salezjańska Delegatura Indonezji w lipcu ubiegłego roku wzięła w posiadanie szkołę średnią wyższego stopnia w mieście Purwodadi-Purworejo, w prowincji Jawa Środkowa. W dniu 7 października ta nowa placówka gościła po raz pierwszy radcę regionu Azja Wschodnia-Oceania ks. Václava Klementa, co miało miejsce właśnie w dniu jego urodzin.

Purwokerto to typowa diecezja prowincji Jawa, liczy 18 milionów mieszkańców, w tym 75 tysięcy katolików (0,4% ogółu ludności), którzy mówią indonezyjskim językiem bahasa i jawajskim, i 78 kapłanów, z których 43 to zakonnicy. Kiedy salezjanie odbyli swoją pierwszą wizytę rozpoznawczą, szkoła średnia w Purwodadi została wybrana spośród czterech możliwych opcji.

Po 15 miesiącach obecności tam, wspólnota salezjańska – składająca się z trzech salezjanów kapłanów i jednego asystenta na drugim roku – może z zadowoleniem powiadomić o stopniowym odnowieniu szkoły (powstałej 60 lat temu), odremontowanej dzięki wsparciu licznych dobroczyńców. Gdy chodzi o salezjańską pracę wychowawczo-duszpasterską, ta jest powolna, ale skuteczna. Został także otwarty internat przy szkole, chociaż na chwilę obecną przebywa w nim tylko dwóch chłopców, którzy tam mieszkają na stałe. 

Tymczasem salezjanie robią wszystko, co możliwe, aby dać poznać Księdza Bosko ponad 60 uczniom szkoły, ich rodzinom, lokalnej parafii, czyniąc to także poprzez siedem stacji misyjnych.

Większa część uczniów pochodzi z bardzo ubogich rodzin (w wielu domach nie ma prądu, sporo jest rodzin rozbitych z powodu emigracji poza granice kraju, mało jest także ofert edukacyjnych). Salezjanie starają zjednać sobie wielu przyjaciół ze wspólnoty katolickiej, miejscowego społeczeństwa i wspólnoty muzułmańskiej; wśród współpracowników szkoły znajdują się także imam, były wychowanek szkoły, który uczy w tej szkole, i jedna zakonnica.

Dzień pod dniu, poprzez “słówka na dzień dobry” oraz cierpliwą i radosną obecność wspólnota przekształca tę szkołę diecezjalną w szkołę Księdza Bosko. Charyzmat Księdza Bosko i jego salezjanie są dobrze przyjmowani w Purwokerto, wchodząc coraz bardziej w miejscowe społeczeństwo i wspólnotę katolicką.

Opublikowano 09/10/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca