Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

24/7/2015 - Brazylia - Pożegnanie ks. Kazimierza Beksty: życie poświecone tubylczej kulturze
Zdjęcie artykułu -BRAZYLIA – POżEGNANIE KS. KAZIMIERZA BEKSTY: żYCIE POśWIECONE TUBYLCZEJ KULTURZE

(ANS – Manaus) – W dniu 21 lipca wieczorem w szpitalu UNIMED w Manaus zmarł ks. Kazimierz Beksta, salezjanin, liczący 91 lata. Urodzony na Litwie w dniu 22 maja 1924 r. Do Brazylii przybył w latach 50., został skierowany do São Gabriel da Cachoeira, na północne krańce stanu Amazonas. “Był ostatnim z wielkich misjonarzy Manaus pracujących wśród tubylców” – powiedział ks. Natale Vitali, radca salezjańskiego regionu “Ameryka Cono Sud”.

Ks. Beksta przeżył swoje życie wśród plemion tubylczych zamieszkujących ten region, służąc jako dokumentarzysta, pisarz, językoznawca, intelektualista i zwolennik ruchów tubylczych. W swojej działalności koordynował duszpastrstwo na rzecz tubylców z ramienia Krajowej Konferencji Episkopatu Brazylii(CNBB) i uczynił zeń jedną z najważniejszych struktur w czasie tworzenia Misyjnej Rady Tubylczej (CIMI), co miało miejsce w latach 70.

Opuścił Litwę, kiedy ta stanowiła część Związku Radzieckiego, docierając w wieku 18 lat do Niemiec. Był sierotą, odznaczał się duchem bardzo religijnym, wstąpił do seminarium i pragnął udać się do Indii. Dzięki zaproszeniu jednego z biskupów udał się do Brazyli, do Rio de Janeiro w 1950 r., a w grudniu 1951 r. został przeniesiony do stanu Amazonas.

Studiował teologię w Sao Paulo w Instytucie Piusa XI, został kapłanem i skończył jako misjonarz w Górnym Rio Negro, gdzie przemierzył puszczę amazońską w poszukiwaniu wiosek i odizolowanych wspólnot, obierając za swoją “rezydencję” praktycznie cały obszar Górnego Rio Negro i jej dopływów, takich jak Yauaretê,  Tiquié i São Gabriel da Cachoeira.

Był wykładowcą nauk społecznych w Ośrodku Studiów Zachowań Ludzkich (Cenesch) w Manaus przez 36 lat, a jego działania odbiły się szerokim echem w świecie. Ks. Beksta, jako antropolog kultury, był punktem odniesienia w zakresie etnografii amazońskiej, a poza tym – żywą biblioteką dla pisarzy, antropologów, dramaturgów i profesorów. Był uczonym i doradcą w zakresie mitologii oraz kosmologii tubylczej i płynnie mówił różnymi językami tubylczymi. Jednym z jego pragnień było wznowienie Słownika Języka Ogólnego Nheengatu, który opracował ks. Ermano Stradelli (1852-1926), klasyk etnografii amazońskiej.

Jego zbiory – notatki, zapiski, narzędzia, którymi się posługiwał... stanowią bogate dziedzictwo salezjańskiej inspektorii Manaus. Częściowa synteza jego życia, pracy na misjach salezjańskich w Amazonii i procesu kolonizacji ludów tubylczych zawarta jest w dokumencie  “CASIMIRO” (‘Kazimierz’), który zrealilzowali Erlana Souza i Fernand Bizarria.

Opublikowano 24/07/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca