(ANS – Canlubang) – Po Korei Południowej, która w latach 1999-2000 rozpoczęła formację pierwszych Ochotników z Księdzem Bosko (CDB) – 19. grupy Rodziny Salezjańskiej, założonej w 1994 r. przez ks. Egidio Viganò, VII następcę Księdza Bosko – przyszedł czas na Filipiny Północne (FIN), by podjęły tę samą drogę. Ks. Eligio Cruz, były inspektor FIN, przedstawił ten zamiar ks. Václavowi Klementowi, radcy regionu Azja Wschodnia-Oceania, który od razu wyraził swoje poparcie. Poniżej kilka pytań w tym względzie, jakie zostały skierowane do ks. Cruza.
Dlaczego zdecydował się ksiądz na promocję powołaniową właśnie CDB?
Kapituła inspektorialna w 2013 roku, podczas gdy “widziała naglącą konieczność pracy z młodymi pracownikami i profesjonalistami... zwłaszcza tymi zagrożonymi usunięciem z przedsiębiorstw” również “uznała swoją niewystarczalność, gdy chodzi o nowe wzorce struktur wspólnotowych i działań apostolskich. To zniechęca pilotażową grupę współbraci do zaangażowania się na tym nowym obszarze”.
CDB JAKO NOWY OBSZAR: jako salezjanie konsekrowani, odwołując się tutaj do obrazów papieża Franciszka, mogą: włożyć “zakurzone sandały”; b) służyć jako “polowy szpital po bitwie” będąc blisko i mając dostęp do młodych pracowników.
DLA UCZCZENIA DWUSETLECIA URODZIN KSIĘDZA BOSKO: oprócz obchodów tym, co może być bardziej trwałe, jest odrodzenie w inspektorii tej myśli, jaką Ksiądz Bosko żywił odnośnie do “salezjanina zewnętrznego”, co zawarł w Konstytucjach z 1860 roku.
W TYM ROKU ŻYCIA KONSEKROWANEO: Rodzina Salezjańska może zaproponować jedyne w swoim rodzaju powołanie, które może zrealizować za pośrednictwem profesów CDB, którzy “poprzez swój wybór powołaniowy żyją jako świeccy w świecie... aby ożywiać rzeczywistość od wewnątrz... zanurzeni w Sercu Chrystusa i ożywieni optymistycznym humanizmem Księdza Bosko i św. Franciszka Salezego” (Konstytucje CDB, art. 6).
Jak przedstawia się sprawa pierwszych kandydatów w fazie rozeznania i formacji?
Na chwilę obecną jest trzech młodych inżynierów, w wieku 32 lat, którzy biorą udział w formacji miesięcznej. Są to byli wychowankowie “Don Bosco Technical College” z Mandaluyong City.
Także przed tą formacją wszyscy trzej byli wcześniej studentami, a potem pracownikami zawodowymi, odznaczającymi się regularnym życiem modlitwy, zaangażowanymi w apostolat na rzecz ubogich, zdolnymi do autorefleksji, dojrzałymi uczuciowo, pozostającymi w dobrych relacjach z kolegami i przełożonymi, będącymi w stanie pracować z innymi ludźmi, otwierając się na inne kultury. I bardzo entuzjastycznie podchodzą do całego procesu rozeznania i formacji.
Wszyscy trzej są materialnie samowystarczalni i pracują w Manili, w środowiskach, w których profesjonalność jest bardzo ceniona, a świadectwo związane z wartościami chrześcijańskimi szanowane.
Cały wywiad, w języku angielskim, jest dostępny tutaj.
Opublikowano 3/06/2015