Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

21/5/2015 - Włochy - „Pokolenie Tech”: wzrastanie wśród nowych mediów
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – „POKOLENIE TECH”: WZRASTANIE WśRÓD NOWYCH MEDIÓW

(ANS – Mediolan) – W środę 13 maja, w DOMU KSIĘDZA BOSKO, w ramach „Expo Mediolan 2015” odbyła się konferencja, którą zorganizował Dom Wydawniczy MULTIDEA. Podczas niej pedagog w dziedzinie multimediów, s. Caterina Cangià, córka Maryi Wspomożycielki, omówiła temat edukacji w zakresie wykorzystania nowych technologii przez młode pokolenie.

Temat technologii jest aktualny i wiąże się z odpowiednim wykorzystaniem czasu, jaki młodzi mają do dyspozycji, na dydaktykę, edukację i samo życie. Jaką odpowiedzialność ponoszą dorośli, nauczyciele i rodzice? Wychowawcy powinni dać dogłębnie poznać bogactwo, jakie posiada technologia, ale także „pułapki”, z których trzeba wyrwać ludzi młodych.

Dlaczego dzieci zapamiętują bez trudu imiona bohaterów „Pokemonów”, a nie są w stanie zapamiętać nazwisk znaczących postaci z historii? Siostra Caterina Cangià przeprowadziła studium analityczne w tym zakresie, badając i śledząc zachowania niektórych ludzi młodych, pasjonujących się nowymi technologiami i grami video. Z tej analizy wynika, że u podstaw sukcesu i przyciągającej siły mediów znajduje się umiejętność tworzenia sieci społecznościowych, które łączą i pozwalają dzielić się.  

Jakkolwiek “pokolenie tech” nie jest wolne od zagrożeń: sieć internetowa jest postrzegana jako doskonała encyklopedia wiedzy, ale niewłaściwe jej użycie uniemożliwia krytyczną i obiektywną oceną. Tak więc jest ważne, aby nauczyciele i wychowawcy zrozumieli możliwości i zagrożenia nowych mediów.

Marzeniem nastolatków jest “to be always on”: być zawsze w łączności i dysponować technologią będącą na ich miarę. „Musimy dać poznać dogłębnie technologię, doceniając jej bogactwo, ale musimy także dać poznać znać zagrożenia, które nie czynią ich autonomicznymi i zdolnymi do konstruktywnej krytyki” – stwierdziła siostra Cangià. „Zainteresowanie tą tematyką pociąga za sobą pogłębioną lekturę dotyczącą produktów, z jakich korzystają ludzie młodzi: poznanie musi zasadzać się także na słuchaniu młodych, którzy muszą być zaproszeni do zaangażowania się w rzeczywistość, wybierając realne i praktyczne życie”.

Narzędzia, które budzą największe zainteresowanie ze strony ludzi młodych, to te, które pozwalają im realizować różne działania: oglądać filmy, czytać książki, słychać muzyki. Nasz umysł posiada „strukturę mapy” i składają się nań tryby, które poruszają się i pobudzają inne tryby do robienia tego samego. Sukces technologii “touch-screen”, na przykład, to efekt naszej zdolności sensorycznej działania, także gdy chodzi o praktyczne i manualne uczenie się: nie wystarczy już słuchanie, trzeba połączyć tradycyjne sposoby działania z tymi interaktywnymi i multimedialnymi.  

Istnieje ponad milion różnych aplikacji, dotyczących każdej dyscypliny i materii, i odnoszą one sukces, ponieważ pozwalają na praktykę, manipulowanie przedmiotami i pobudzanie rozwiązań rozumowych. Np. „e-book” odniósł wielki sukces, ponieważ zachował tradycyjny układ, który został ubogacony takimi elementami technicznymi, jak możliwość powiększenia czy słuchania treści. 

Opublikowano 21/05/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca